DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

SDH Dobromilice

Kulturní akce i nekulturní akce

Rok 2011

 

Jako každý rok poslední prázdninový víkend patři mikroregionu Němčicko, které se tentokrát bavilo u nás v Dobromilicích. V sobotu 27. srpna se tedy sjeli zástupci všech obcí k obchodu, odkud jsme jako pořadatelská obec vedli průvod naší vesnicí až k fotbalovému hřišti, kde již bylo vše připraveno pro zahájení kulturního a sportovně společenského odpoledne. Je to odpoledne, kdy pětičlenné skupinky reprezentují každou obec v různých disciplínách.

Přivítalo nás krásné počasí a skvělí moderátoři – Milka Polášková a Pepa Beneš. Celé odpoledne se neslo v duchu divokého západu, takže nechyběl Saloon, country a další westernové doplňky. Po přivítání soutěžních družstev, starostů a dalších hostů jsme si mohli společně zazpívat mikroregionální hymnu „Spolu dokážeme víc, spolu dojdeme dál…“, kterou zazpívali sestry Poláškovy a trochu i Pepa Beneš. Potom už bylo vše připravené na zahájení soutěží.

Jako obhájci loňského prvenství jsme soutěžili ve stejné sestavě – Petr Soldán, Adam a Marek Selučtí, Jana a Lenka Hornovi a Tomáš Svozilek. První soutěž začala hned z ostra, měli jsme se co nejdéle udržet v sedle elektrického býka, což nebylo tak jednoduché, jak se mohlo na první pohled zdát. Někteří se drželi zuby nehty, ale většinou to skončilo rychlým pádem na gumovou podložku. V druhé disciplíně jsme museli projít nachystanou překážkovou dráhu na dřevěných špalíkách, které jsme drželi na provázkách v ruce. Při třetí soutěži jsme byli opět na překážkové dráze, tentokrát jsme měli udržet kulečníkovou kouli na dřevěné podložce. Některým soutěžícím neposedná koule spadla i do jiné dráhy a diváci měli určitě o zábavu postaráno. Poslední soutěž pro zástupce obcí mohla ještě promluvit do konečného pořadí. Úkolem bylo dokutálet velký barel na konec dráhy, zatlouct hřebík do dřevěného špalku a poté zase se sudem upalovat k cíly. To byste nevěřili, kolika chlapům dělalo problémy zatlouct obyčejný hřebík… J

Nakonec byla ještě připravena poslední soutěž pro starosty jednotlivých obcí. Starostové byli jako zlatokopové a měli za úkol vyrýžovat co nejvíc zlata v podobě zlatých knoflíků z vany plné písku a vody. Tato soutěž již neovlivnila pořadí a tak z prvního místa se radovali Mořice, druhé skončily Doloplazy a třetí Kozlovice - Osičany. Nám se obhajoba moc nepovedla, i když páté místo ze šestnácti družstev je také krásné, ale trochu nás to mrzelo, protože na třetí medailové místo jsme ztratili pouze dva body.

Diváci si určitě přišli na své, protože celé odpoledne doprovázel i bohatý kulturní program: vystoupily v něm mažoretky, zatančil hanácký soubor Pantlék,  zahrál Dechový orchestr mladých z Němčic nad Hanou, vystoupila taneční škola Hubený a taneční studio Dany Hubené a jako místní bonbónek zatančily Dobromilické Berušky. Děti měly možnost si nechat umělecky namalovat obličej motivem víly, princezny, ale i třeba  Spidermana, mohly se nechat zvěčnit od malíře karikatur nebo  si vyzkoušet speciální taneční podložku.

Po rozdání pohárů a medailí následovalo vzpomínkové pásmo „Tam u nebeských bran“ v podání Michaely Tučné a Fešáků a celou akci ukončila krásná ohňová show. Ještě měla zahrát kapela Předina, ale bohužel počasí a hlavně hustý déšť byl proti.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří nám při této akci pomáhali. Bylo to velice náročné a podíleli se na něm nejen zaměstnanci obecního úřadu a obecní úřad, ale i zástupci všech spolků – hasiči, fotbalisté, TJ Sokol, zahrádkáři i zástupci mysliveckého sdružení.  

 

 

 

Oslava svatého Floriána v Němčicích

 

I letos pro nás v Němčicích připravili místní hasiči oslavu svatého Floriána, patrona všech hasičů a my taky vyrazili. Byli jsme jenom tři, ale protože přijelo dost sborů, bylo nás opravdu hodně. Sešli jsme se před hasičárnou a průvodem vyrazili k místnímu kostelu, kde byla sloužena mše za živé i zemřelé hasiče a za další pomoc při naší těžké práci. Poté jsme se vydali opět v průvodu zpět k hasičárně, po cestě jsme ještě položili  květiny k pomníku svatého Floriána a potom už na nás čekalo občerstvení a cesta k domovu.

 

fotky z oslavy zde

 

Hasičský ples

 

 

Letos jsme hasičský ples museli posunout na pátek 14. ledna, ale na návštěvnosti to naštěstí znát nebylo. Opět náš ples doprovázela kapela Předina, tentokrát ještě s posilou v podobě Pepy Beneše. Ze začátku se taneční páry pouze zahřívaly, ale po pár panácích dole v pekle se parket úplně zaplnil.

K občerstvení byl opět připraven už proslavený guláš Honzy Jílka, doplněný ještě steakem s hranolkama. Jídlo bylo výborné, všichni si ho chválili, takže není divu, že se skoro všechno snědlo.

Po půlnoci byla vyhlášená tombola, ceny byly krásné a je na místě moc poděkovat všem sponzorům, kteří k tomu velkou měrou pomohli. Po tombole přišlo ještě jedno překvapení, Peťa Hornů požádal svou Míšu o ruku a i když tvrdil, že to byla sázka, tak kdoví, jestli nebudeme stavět hasičskou slavobránu J

Potom už zbytek plesu patřil Předině, ukázali, že nehrají jen společenské písničky pro starší, tvrdší věci jako AC/DC nás kolem čtvrté ráno vyprovodily domů.

Závěrem ještě chci poděkovat skvělé kapele Předina, ještě jednou sponzorům a samozřejmě všem hasičům i nehasičům, kteří se na chystání, průběhu i uklízení podíleli. I díky vám to byl jeden z nejlepších plesů za poslední dobu.

 Foto z plesu: zde

¨

 Jedna z písniček kapely Předina, která nám opět perfektně zahrála na našem plese...

Hráli jste perfektně kluci, všichni si vás chválili... yes

 

Mikroregion Němčicko se baví 2010

 

V sobotu 28. srpna se konal již dvanáctý ročník (ne)kulturně-sportovního odpoledne „Mikroregion Němčicko se baví“, tentokrát v Tištíně. Přivítalo nás studené počasí u místního JZD, odkud šel průvod obcí až na místní hřiště. Po uvítací básničce Pepy Beneše, kdy skvěle představil všem 16 soutěžních obcí, proběhlo uvítání VIP hostů a družstva se pomalu připravovala na soutěžení. Naše družstvo tvořily holky Hornovi, Adam, Marek a Radim Selučtí, pan inženýr Petr Soldán a já, Tomáš Svozilek.

První soutěž na zahřátí pobavila všechny diváky i soutěžící. Museli jsme proběhnout závodní dráhu v potápěčských brýlích i s ploutvemi. My jsme šli hned s první rundou a v první disciplíně jsme byli až jedenáctí a náš plán získat pohár dostával malé trhlinky.

Proto nás náš starosta trošku nadopoval, aby další soutěž dopadla líp. A trochu piva a červenýho s nama udělalo svoje. Ve druhé soutěži, kdy jsme ukázali, že jsme vidláci jak se patří, jsme skončili druzí a měli na kontě již 20 bodů. Měli jsme se zednickýma kolečkama projet slalom mezi balíky slámy s jedním členem družstva jako s živým nákladem.

Třetí soutěžní disciplína byla tak trochu ekologická. Museli jsme navléknout PET lahve na provázek a s tímto plastovým náhrdelníkem doběhnout do cíle. Naštěstí holky Hornovi byli ještě střízlivý, tak jsme tuto disciplínu dokončili jako čtvrtí. Měli jsme na prvním místě stejně bodů jako další dvě obce.

Proto soutěž starostů musela rozhodnout o konečném vítězi. Starostové soutěžili o nejlepšího třídiče odpadu. V oranžových vestách museli házet odpad do správných popelnic. Náš starosta Pavel Drnovský byl nejlepší, což nám zajistilo celkové první místo.

Po slavnostním ukončení nám byl předán pohár a dort za první místo a byli jsme obslouženi pivem a čokoládovými doutníky krásnými šenkýřkami. Oslavy propukly na plno a my se můžeme těšit na příští rok u nás v Dobromilicích.

 

fotky z mikroregionu a našeho prvního místa - zde

 

 

Oslava 125. výročí založení našeho sboru

 

V sobotu 19. června proběhla oslava 125. výročí založení našeho hasičského sboru v Dobromilicích. Celá oslava začala slavnostním průvodem od hasičské zbrojnice k místnímu kostelu, kde byl při mši svaté posvěcen nový hasičský prapor pro náš sbor. Po mši svaté, která byla sloužena za živé i zemřelé hasiče z Dobromilic, byla na hřbitovně uctěna památka zesnulých hasičů a byl položen věnec u pomníku padlých na hřbitově.

Poté už se průvod hasičů přesunul za místní sokolovnu. Bylo předáno vyznamenání členům našeho sboru. Vyznamenán byl i náš celý sbor od okresního sdružení za příkladnou práci nejen pro náš 16. okrsek, do kterého patříme. Poté dostali i ostatní sbory, které nás přijeli navštívit, upomínkové předměty.

Po slavnostním obědě mohl začít připravený kulturní program. Jako první vystoupili nezamyslické mažoretky. Po sérii písniček kapely Předina, která nás skvěle doprovázela celým odpolednem, nastoupili řeckořímští zápasníci, kteří nám předvedli rozcvičení a poté i opravdový tvrdý zápas. Třetí v pořadí vystoupily holky z mládežnického klubu Krokodýl v Tvorovicích a předvedli nám, jak se tancuje step aerobik. Během celého odpoledne se lidé mohli občerstvit dobrým pivem a specialitami z grilu – seletem, klobásami a makrelami a také uzenými ocásky z udírny.

Asi největším tahákem bylo vystoupení Stanislava Pukla, který ukázal, že nic ze svých siláckých kousků nezapomněl. Na rozcvičení roztrhal zlaté stránky, odnesl dvě bečky piva a také jednu zvedal nad hlavu. Poté si mohli zasoutěžit i děti a zkusit si roztrhnout „dětské“ zlaté stránky. I dospělí si zasoutěžili o plnou basu piv, když ji museli držet před sebou s nataženýma rukama. Nakonec Staňa odtáhl terénní Hyundai od brodeckých hasičů, potom naši hasičskou Avii a nakonec si troufl i na 14-ti tunovou cisternu z Klenovic na Hané, kterou bohužel posunul jen o malý kousek, protože se neměl o co zapřít. I tak jeho vystoupení rozproudilo krev všech diváků. Nakonec ještě předvedli mladší i starší žáci požární útoky a zábavné odpoledne se blížilo ke konci.

Ještě před úplným koncem proběhly hry spíše pro dospělé, jako trefit „lahváče“ hokejkou a tenisákem, obejít parket na chůdách nebo provléct vajíčko nohavicemi partnera. Konec už patřil pouze skvělé kapele Předina, která hrála lidem až do pozdních nočních hodin.

 

 

  fotky z oslav - zde

 

 

Oslava svátku svatého Floriána

 

 Patron všech hasičů, svatý Florián, určitě pomáhá při nelehké práci hasičů. Proto jsme se i my vydali 1. května do Němčic nad Hanou, kde proběhla oslava tohoto světce. Po uvítání, prošel slavnostní průvod městem až ke kostelu, kde proběhla slavnostní mše za živé i zemřelé hasiče. Po mši se opět pochodovalo zpět k hasičárně, kde bylo pro hasiče přichystáno malé občerstvení.

 

 

Turnaj v nohejbale o putovní kýbl

Sobota 24. dubna byla pro nás hasiče velice náročná. Ráno jsme po obci posbírali železný šrot a takové množství jsme opravdu nečekali. Nasbírali jsme dvě traktorové vlečky a bylo toho opravdu hodně. Po obědě byl nachystaný turnaj v nohejbale o putovní kýbl, a zúčastnilo se ho devět družstev z toho 4 hasičské. Za družstvo mužů hráli Tomáš Svozilek, Martin Langer a Adam Selský, družstvo mladých hasičů Filip Svozilek, Dominik Selucký a Tomáš Blumenstein. Dále si zahráli za holky – Renata Jančíková, Lenka Hornová, Franta Kroupa, Eva a Radka Čmelovi a Míša Vystavělová. Nejlíp se umístili muži a to na čtvrtém místě. Titul z loňska obhájilo družstvo zahrádkářů s trenérem Vlasťou Špačkem. Počasí vyšlo perfektně, a kdo měl ještě sílu, mohl skočit do hasičárny, kde holky slavily narozeniny. Můžeme se jen těšit na příště a měli bychom trochu potrénovat.

 

 

OSLAVY 85 LET ZALOŽENÍ SDH DOLOPLAZY A SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ HASIČSKÉ ZBROJNICE

Sobotní odpoledne 12. září 2009 věnovali doloplazští hasiči oslavám 85. výročí založení svého sboru a při té příležitosti jim byla předána nová hasičská zbrojnice. Přijali jsme jejich pozvání a v hojném počtu vyrazili starou oborou do vedlejší vesnice, kde už byli ostatní sbory připraveny na nástup. Po slavnostním položení kytic k pomníkům a po tradičním přivítání sborů se na nádvoří zámku sešli hasiči, hosté, mažoretky z Nezamyslic i Hanáci z Hrušky, aby se přichystali k slavnostnímu průvodu obcí. Před hasičskou zbrojnicí pak proběhlo samotné oficiální otevření nové zbrojnice. Po projevech všech zúčastněných funkcionářů jsme si mohli prohlédnout novou zbrojnici a za zámkem začal kulturní program na celé odpoledne nejen pro hasiče.

 

Mikroregion Němčicko se baví

Na sobotu 29. srpna bylo naplánované zábavné odpoledne Mikroregion Němčicko se baví ve Vitčicích - Srbcích, ale kvůli špatnému počasí se to posunulo na neděli 30. srpna. Protože jsme ještě pomáhali na dětském dnu u nás v Dobromilicích, jeli jsme v improvizované sestavě ( Tomáš Svozilek, Petr, Jana a Lenka Hornovic a ještě malej Pepa ). Začlo se průvodem všech obcí ze Srbcí do Vitčic, kde jsme měli přichystané přivítání i soutěže. Jako doprovod obecního úřadu byl s náma pan místostarosta Zdráhal. První soutěž byla házení sekerou do terče, druhá střílení dřevěným lukem na terč a ve třetí disciplíně jsme měli za úkol přenést vodu hnkem do kýblu, v cestě ovšem byly lavečky a halapartny. Poslední doplňková soutěž byla pro starosty a zástupce z obcí, byli rozděleny do čtyřech mužstev a přetahovali se lanama. Potom předvedli rytířské souboje na provizorních koních. Nakonec všem zástupcům obcí dali pět bodů za zábavnou podívanou, takže konečné výsledky neovlivnili. My jsme jeli ( jak říkal Horňas ) udělat čárku za účast a skončili jsme na jedenáctém místě. Nakonec vystoupila skupina pod vedením paní učitelky Literové a parádně jsme se bavili u klasických písniček a taktak jsme stihli autobus domů. Příští ročník se koná v Tištíně a za dva roky u nás!!!

Výsledky:( co si teda matně pamatuju a co sem opsal od Hrušky )

1.TIŠTÍN

 2.VITČICE
3.VRCHOSLAVICE
4. HRUŠKA
6.TVOROVICE
11.DOBROMILICE

                                         

 

                 


 

Víkendové stanování na chatě v Žarovicích

O víkendu 15. - 17. května jsme připravili víkendové stanování na chatce v lese za Žarovicemi. Tuto akci si nenechalo ujít 7 žáků našeho sboru. První večer jsme poseděli u táboráku a po velmi krátké noci přišel na řadu sobotní program. Vyrazili jsme do lesa, kde jsme se učili různé věci, které by se v lese mohli hodit - práce s kompasem, orientace v neznámém prostoru, poznávání stromů anebo stavění ohňů a chování při zozdělávání ohně. Po výborném obědě byl připraven další program a to čísla a volání na hasiče a zdravověda. Po velmi zábavné i poučné hře, kdy jsme měli za úkol dojít poslepu z lesa na chatu ( velice jsme se nasmáli zábavné dvojce Peťa Hornů a Zdena Blumensteinová ), jsme připravili večeři a ještě si dali přednášku na téma ochrany obyvatelstva. Na večer k táboráku nám zahrál Petr Mrňka a všeci žáci se už netrpělivě těšili po náročném dnu do svých spacáků. V neděli jsme uklidili chatu a na oběd si připravili bramboráky. Víkend se nám povedl a myslím, že se všeci těšíme na příště.

                             

Turnal v nohejbale o " putovní kýbl "

V sobotu 2. května obecní úřad v Dobromilicích pořádal turnaj v nohejbale o " putovní kýbl". Tohoto ročníku se zúčastnilo nejvíce mužstev a to 10. Nohejbal si přišli zahrát zástupci hasičů ( 2 mužstva žen a jedno mužstvo mužů), zahrádkářů, fotbalistů, hasičky z Hrušky, mužstvo Shock - tuningu, staří páni fotbalistů, Sauria a také zástupci obecního úřadu. Obecnímu úřadu se nepodařilo obhájit první místo z loňského roku a putovní kýbl zvedali nad hlavu zástupci zahrádkářů, kteří ve finále porazili fotbalisty.  Družstvo hasičů ( Martin Langer, Petr Soldán a Tomáš Svozilek) prohrálo v boji o třetí místo se Saurií a obsadili konečné čtvrté místo. Družstva holek si rozdělila po statečném boji sedmá místa a všichni mohli být spokojeni.

 Oslava výročí a svatého Floriána

Na státní svátek 1. května jsme vyrazili na oslavu 130. výročí založení sboru a zároveň svátku svatého Floriána do Němčic nad Hanou. Ráno po uvítání byla v místním kostele sloužena mše svatá za všechny hasiče a po udělení vyznamenání následoval oběd. Poté proběhlo představování zúčastněných sborů a obdarování upomínkovými předměty. Zbytek dne už proběhl na místním hřišti, kde byl připraven zábavný program - scénka historického družstva hasičů, lezecká skupina z prostějova, mažoretky a další. Mohli jsme si i prohlédnout historickou i stávájící techniku.

                 

Den otevřených dveří v hasičárně v Dobromilicích

Ve čtvrtek 30. dubna jsme připravili pro děti základní školy v Dobromilicích den otevřených dveří u nás v hasičárně. Po odpřednášení ve škole základních informací od dráčka Hasíka ( program pro výchovu dětí v oblasti požární ochrany ) je součást návštěva požární zbrojnice. Děti se mohli podívat na osobní výstroj hasičů, na zařízení pro čerpání vody a ostatní vybavení. Taky se mohli podívat na poučná videa. Druhá část byla prohlídka hasičského auta a také si děti mohli vyzkoušet stříkat z hadice u potoka a to nejen před sebe, ale i na sebe. Děti i paní učitelky odcházeli spokojeni a s úsměvem na rtech. Nás potěšily vědomosti u takových dětí a věříme v další spolupráci. 

  

 

Ostatky 2009

 Dne 21. února jsme pomohli s organizací ostatků obecnímu úřadu v čele s naším starostou. Dopoledne stačilo vyzvednout u starosty právo a my mohli vyrazit do ulic naší obce ve všeljakých originálních i známých maskách " kontrolovat " udírny a taky jestli lidé dodržují předepsaný půst. Lidé nás přijali s úsměvy a také s koblihami a voňavou slivovicí. Rádi nás neviděli řidiči aut, které jsme zastavili a po prohlídnutí auta každý dostal pokutu. Večer byl nachystaný ostatkový ples spojený s pohřbíváním basy a členové, kteří vydrželi náročnou trasy dělalii policajty a soudce. Po pochování basy skončily všechny radovánky a hosté se spokojeně rozešli do svých domovů.

             

Hasičský ples 2009

Po hodně dlouhé době (asi 12 let) se v Dobromilicích opět konal hasičský ples a to v sobotu 17. ledna. Nebylo pro nás lehké nachystat tolik věcí, proto bych chtěl všem poděkovat za ochotu pomoci a to nejenom hasičům a hasičkám. K tanci a k poslechu nám výborně hrála skupina Schelbi. K občerstvení nám  Honza Jílek připravil hsičský guláš, na kterém si rády pochutnaly dokonce i ženy. Na chuť nám Renaty usmažily langoše. Návštěvníci plesu se mohli těšit na bohatou tombolu a s hlavní cenou - dortem ve tvaru hasičského auta, který nám věnovala paní Zdráhalová. Také nesmím zapomenout poděkovat našim hostům se sboru dobrovolných hasičů z Hrušky a Němčic, kteří nás přijeli podpořit na našem plese. Myslím, že akce se nám povedla a doufám, že v příštích letech budeme pokračovat.

Před plesem

     

během plesu

             

             

     

po plesu

   

 

 

Piskáč

Mezi Štědrým dnem a Silvestrem se za sokolovnou odehrála dvě utkání v pozemním hokeji, tzv. piskáč. Nastoupila proti sobě mužstva hasiček a hasičů spolu s dalšími příznivci našeho sboru. Družstvo holek se nenechalo zahanbit a utkání byla víc než vyrovnané. Obě odpoledne ovládla hlavně zábava a o kuriózní situace nebyla nouze, ale bylo zde vidět obrovské nasazení a touha po vítěztví, především u děvčat. Nakonec se obě mužstva rozešla smírnou remízou, která odpovídala průběhu utkání. Doufáme, že v těchto zápasech zápasech budeme v budoucnu pokračovat.

                

 

Den otevřených dveří v pekle

Jako každý rok na Mikuláše byla na Lasalovně přichystaná akce " Den otevřených dveří v pekle " a jak to u těchto akcí jinak nejde, zapojili se i hasiči a hasičky. Při vstupu do pekla děti dostali čertovské razítko jako vstupenku a mohli pokračovat dále do sídla čertů. Zde nemohl samozřejmě nemohl chybět vládce pekla Lucifer. Dále si děti mohli prohlédnout pekelnou váhu, knihu hříchů, kotle s vodou a také ohnistě, na kterém se pekl králík. Když děti zdármě prošli peklem a čerti si je tam nenechali, došli po schodech až do nebe, kde dva hodní andělé rrozdávali sladkosti za pěknou básničku. Následně se všichni mohli posilnit pekelně dobrými langošemi, které přichystali dvě pekelnice.

                    

 

Výroční schůze 2008

Dne 22. listopadu jsme připravili,tak jak každý rok, výroční schůzi. Sešli jsme se v moštárně, aby jsme shodnotili uplynulý rok a dali si cíle do roku nového. Společně s našimi hosty jak z Dobromilic, tak i z Němčic, Hrušky, Doloplaz a Víceměřic, jsme se po výroční zprávě zapojili do diskuze a následně se občerstvili výborným gulášem.

                

 

 

Položení věnce u pomníku

Dne 27. října jsme byli osloveni naším starostou, zda bysme nepoložili věnec u pomníků padlých z první světové války. Sešli jsme se k oslavě 90. výročí založení československého svátku. Položili jsme věnec a postavili čestnou stráž, zazněla česká hymna a nakonec ohňostroj.

       

         

 

 

 

 

Když se u "mamky" začne chlastat...

 

           

           

           

          

 

Kácení máje 2008

Na poslední květnový den jsme připravili kácení máje za sokolovnou. Připravená byla nejen scénka ke kácení, ale i zábavy pro celé odpoledne. Se scénkou nám pomohli i naše budoucí hasičky i žáci, takže měla velký ohlas. Po scénce následovala dražba májky. Následoval požární útok, při kterém jsme poprvé odzkoušeli nové kalové čerpadlo. Zábavné odpoledne se vydařilo a návštěvníci mohli být spokojeni.

         

           

           

             

 

 

 

Piskáč

V sobotu 26. prosince jsme se po roce sešli za sokolovnou, aby jsme změřili síly mezi sebou v pozemním hokeji, u nás je to jednoduše piskáč. Sešlo se nás dost na to, abychom postavili dvě družstva a ještě jsme se mohli během hry střídat, protože bylo i pár náhradníků. Hra byla velice zajímavá a vyrovnaná a o úsměvné momenty nebyla nouze. Zlomené hokejky, různé pády a hlášky nás bavili po celou dobu. Samozřejmě nemohlo chybět i tekuté ohřívadlo, jako čaj a slivovice, a mohli jsme také dodatečně oslavit narozeniny Vrati Mališka, který donesl tradiční "porno slivovici" a šampaňské. Příští rok musíme akci určitě zopakovat a třeba se nám podaří nalákat i jiné sbory...

 

VÝCHOVA DĚTÍ V OBLASTI POŽÁRNÍ OCHRANY
A OCHRANY OBYVATELSTVA

Honza Jílek a já (Tomáš Svozilek) jsme absolvovali tento kurz akreditovaný ministerstvem školství, abychom mohli učit v základních školách v druhých a šestých třídách požární ochranu a ochranu obyvatelstva. Jedná se o týdenní kurz, který probíhá asi následovně:

Fotodokumentace - výcvik

V teoretické části jsou prezentovány základní informace o požární ochraně počínající právními předpisy přes popis principů hoření a nebezpečných zplodin vznikajících při hoření, průběh požáru a způsoby jeho hašení, druhy hasicích přístrojů a jejich použití, základní popis činnosti jednotek požární ochrany při mimořádné události až po základní témata první pomoci a zdravovědy.
Budou uvedeny i základní přístupy k jednotlivým oblastem pro dosažení poutavého a zajímavého výkladu dané problematiky.

Fotodokumentace - výcvik

V části metodické jsou pak prezentovány konkrétní příklady výkladu jednotlivých témat včetně způsobu ověřování znalostí dětí, a to rozděleně pro první a druhý stupeň základního školství.

Vzdělávací akce je koncipována tak, aby učitel dokázal přenášet informace (témata výuky) o dané problematice na děti příslušné věkové skupiny.

 

 

1. stupeň základního školství

 • kdo hasiči jsou a co je jejich práce, jak je ve městě najít

 • co je to tísňové telefonní číslo, v čem je nebezpečné zneužití této telefonní linky

 • nahlášení požáru (dopravní nehody)

 • hasiči jedoucí k zásahu a děti na silnici

 • co je to oheň, "dobrý" a "zlý" oheň

 • nalezené zápalky, hra se zápalkami

 • co dělat, když na mně hoří oblečení: "Zastav, se lehni si a kutálej se"

 • co dělat, když hoří doma, jak upozornit rodiče, odkud hrozí nebezpečí

 • proč se při požáru neschovávat, proč se nevracet pro hračky

 • jak se chránit před ohněm a kouřem

 • domácí únikový plán (DÚP)

 • požární poplach na škole a doma, požární hlásič

2. stupeň základního školství

 • nahlášení požáru (dopravní nehody)

 • v čem je nebezpečné zneužití nouzové linky 150

 • hasiči jedoucí k zásahu a děti na silnici

 • nalezené zápalky, hra se zápalkami, několik čísel

 • co dělat, když na mně hoří oblečení: "Zastav se, lehni si a kutálej se"

 • první pomoc při popáleninách

 • co dělat, když hoří doma, jak upozornit rodiče, proč se při požáru neschovávat, proč se nevracet pro své věci

 • jak se chránit před ohněm a kouřem, první pomoc při nadýchání se kouře

 • domácí únikový plán (DÚP)

 • ukázka požárního hlásiče, rozdělení PHP dle jejich náplní a použití

 • ohňový trojúhelník

 • odkud hrozí nebezpečí (elektrické spotřebiče, nebezpečné kapaliny, plyn)

 • na co nezapomenout při odchodu z domu

 • požární prevence v přírodě, lesní požáry

 

více na: www.hasik.cz

V těchto dnech jsme navštívili základní školu v Určicích. Žáci byli velice aktivní a výklad je určitě zaujal a také zajímal. Tato práce je velice pestrá, někdy není lehké zvládnout třídu, obzvlášť malých druháčku, ovšem slíbená odměna udělá svoje. Někdy nás i překvapuje, kolikrát děti sami od sebe už hledají informace například na internetu a je vidět, že požární ochrana je pro ně velice zajímavé téma.Proto chceme v tomto učení pokračovat i nadále.