DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

SDH Dobromilice

výroční zprávy

   Zpráva o činnosti za rok 2013

Vážení hosté, vážení bratři a sestry hasiči, dovolte mi, abych vás informoval o činnosti našeho sboru za uplynulý rok 2013.

Vyhlášený guláš Honzy Jílka, bohatá tombola, kapela Předina a výborné cukroví Evky Čmelové jsou největší lákadla hasičského plesu u nás v Dobromilicích, tentokrát proběhl v pátek 25. ledna. Zájem lidí trochu opadá, na náladě to ale nebylo znát a ten kdo přišel, určitě nelitoval, skvělá nálada i občerstvení udrželo návštěvníky až do pozdních ranních hodin.

 

Prověřit zásahové jednotky nejen našeho okrsku, mělo námětové cvičení v sobotu 27. dubna ve Viceměřicích. Požár kuchyně v ústavu sociální péče by i ve skutečnosti zaměstnal spoustu jednotek, proto takováhle cvičení nejsou zbytečná. Naše jednotka na tento nahlášený rozsáhlý požár spojený s nucenou evakuací osob vyjela s družstvem1 + 4. Při takových zásazích je důležitá spolupráce jednotek, proto bylo požářiště rozděleno do několika úseků. Jednotky s cisternami prováděly hasební práce, hasičské jednotky s dýchacími přístroji, mezi kterými jsme byli i my, evakuovaly osoby do budovy košíkárny, kde se o ně postaral zbytek hasičů. Tuto situaci výrazně komplikoval fakt, že se jednalo o osoby mentálně postižené. Cílem tohoto cvičení bylo mimo jiné vyzkoušet evakuační matrace, na kterých chovanci spí. Bohužel došlo k závěru, že tyto matrace jsou nevyhovující, protože by při evakuaci mohlo dojít k úmrtí zachraňovaného. Spolupráce jednotek byla na velice dobré úrovni, což kladně zhodnotila i ředitelka ústavu i starosta Víceměřic.

 

Vzácnou návštěvu v hasičárně jsme přivítali ve čtvrtek 18. dubna, na naše vybavení a hasičské auto se přišli podívat žáci a učitelé z naší základní školy. Nezůstalo pouze u prohlídky a tak se děti mohly dozvědět něco více o práci hasičů, o krizových telefonních číslech, jak na tyto čísla volat a spoustu dalších informací, které by se jednou mohly v životě hodit každému. Potom děti vzaly útokem hasičské auto, sednout si na sedadlo řidiče nebo velitele, bylo jistě velkým zážitkem, protože děti očividně odcházely spokojené.

 

V sobotu 18. května jsme vyrazili do Vrchoslavic na první hasičské závody v tomto roce. Na memoriálu Vladimíra Novotného soutěží muži i ženy na stejné trati na dvě „béčka“, proto se družstva navzájem střídala. My vyrazili pouze s mužským družstvem a útok si po dlouhé zimě a bez tréninku za rámeček nedáme, protože jsme s neplatným pokusem skončili na děleném posledním místě. V konkurenci 15 družstev si pohár za první místo odvezlo mužstvo Myslejovic před druhými Počenicemi a třetími Stříbrnicemi. Mezi ženami na prvních dvou místech skončily domácí holky, přičemž družstvo „B“ skončilo před „áčkem“. My jen mohli doufat, že se zlepšíme a netrpělivě jsme vyhlíželi novou mašinu.

 

Po soutěži žáků se v sobotu 15. června do Hrušky sjelo 8 družstev mužů a 4 družstva žen. My jsme měli zastoupení v obou kategoriích a konečně jsme vyrazili s novou, o dost silnější mašinou. Holky si musely půjčit obě proudařky a tak jim domácí závodnice pomohly ke krásnému druhému místu. Zvítězily holky z Vrchoslavic a na třetím místě skončily Němčice nad Hanou. Domácím holkám se moc nedařilo a po problémech na rozdělovači skončily poslední. Naše mužské družstvo značně seskládané i z holek a dvou veteránů zaběhlo čas 26,52 s, což bylo o 10 vteřin pomaleji než vítězné družstvo Seloutek. Jako vždycky jsme se hodně neradi loučili se skvělou atmosférou, ale závody s přespáním to nebyly a my museli vyrazit k domovu.

 

Odpoledne 22. června patřilo oslavě 120. výročí založení hasičského sboru v Hrušce. Toto významné jubileum začalo slavnostním průvodem obcí, položením věnce u pomníku padlých a po přesunutí hasičů na místní hřiště došlo k předání vyznamenání a čestných uznání. Poté mohla začít volná zábava. Profesionální hasiči ukázali svoji zásahovou techniku, hasiči z Němčic potom předvedli, jak se vyrábí lehká pěna a pro pobavení ji vystříkali na hřiště. Asi největší úspěch mělo vystoupení historických hasičů, protože předvedený zásah sklidil největší aplaus. Nakonec došlo na volnou zábavu, největší radost nejen dětem udělal místní osel, který kdekoho povozil na svém hřbetě. Zábava pokračovala až do brzkých ranních hodin než se poslední hosté vydali k domovu.

 

Poslední červnová sobota již tradičně patří hasičským závodům u nás v Dobromilicích. Letos to vyšlo na sobotu 29. června. Dopoledne se k nám na 5. ročník soutěže sjelo 6 družstev starších a pouze dvě družstva mladších žáků. Naši starší žáci i přes veškerou snahu bohužel skončili na posledním šestém místě.

Odpoledne přišli na řadu muži a ženy, dvanáctý ročník soutěže o pohár starosty obce si nenechalo ujít 5 družstev mužů a dvě družstva žen. I v tomto případě se soutěžilo na dvě kola. První šli na řadu muži. Naši dosáhli času 45,65 s a těšili se, že v druhém útoku to bude lepší. Ale nebylo, druhý útok se ještě více nepovedl. O to větší bylo překvapení, že takový čas stačil na třetí místo. Nejlépe se s naší dlouhou tratí popraly sousední Doloplazy. To naše holky zase ukázali, že patří mezi nejlepší družstva nejen našeho okrsku. Hned prvním útokem zaběhli čas 26,14 s a ten už Němčice překonat nedokázaly. Vyhlášení výsledků tedy udělalo krásnou tečku za povedeným odpolednem a mohla následovat volná zábava.

 

Povzbuzení výsledkem z domácích závodů jsme vyrazili o týden později, tedy 6. července, do sousedních Doloplaz. Tady už konkurence byla větší, sjelo se 8 družstev mužů a 6 družstev žen. Na místním hřišti je trať stejná pro obě kategorie, proto se soutěžilo na střídačku. Kluci předvedli o moc lepší výkon než u nás a dosáhli skvělého času 20,03 s, což nakonec stačilo opět pouze na třetí místo, se ztrátou pouhé vteřiny na místo první. Holky šly na řadu až jako poslední a perfektní útok nemohl znamenat nic jiného než další první místo, tentokrát i s putovním pohárem. Sice jenom o pár setin, ale o to větší radost to byla. Skvělé výsledky posledních závodů bylo potřeba pořádně zapít a tak není divu, že se řidiči aut, včetně toho hasičského, vraceli zpátky na kolách a oslavovalo se do pozdních nočních hodin.

 

Sbírku pohárů jsme se vydali rozšířit v sobotu 3. srpna do Hrušky. Že se to povede bylo jasné hned od začátku, protože naše holky měly jediné soupeřky, domácí Hrušku. To kluci se museli poprat s větší konkurencí, mužských družstev bylo šest. A zvládli to parádně. Časem 18,26 s nejen vytvořili náš osobní rekord, ale předběhli i všechny ostatní mužstva a získali první a jediné první místo v sezóně. Holky tak úspěšné nebyly a souboj s domácími těsně prohrály. To nás ale mrzet nemuselo, protože jsme úspěšnou sérii sbírání pohárů obou družstev prodloužili a taky náležitě oslavili.

 

Po několika letech se opět konaly hasičské závody v nedalekývh Vřesovicích a to v sobotu 11. srpna. Znovu vyrazila obě naše družstva a i zde se podobně jako v několika předešlých soutěží běželo pro malou účast dvoukolově. A to nám velice pomohlo. Holky si první pokus opravili náramně a časem 21,26 s porazily i několik mužských družstev, včetně toho našeho a o prvním místě bylo rozhodnuto. Mužské družstvo bylo hodně poskládané, holky zaběhly proud a poprvé si novou mašinu vyzkoušel i Petr Horna. Vyzkoušel doslova, protože obrovský tlak nevydržela hadice u rozdělovače a praskla mu přesně v místě, kde se již páteři přestává slušně říkat a byl z toho neplatný pokus. V druhém útoku se přece jenom zadařilo a bylo z toho krásné třetí místo a další dva poháry do naší sbírky.

 

Osmý ročník noční soutěže Memoriál Miroslava Rudyka připadl na sobotu 17. srpna. O krásné poháry a věcné ceny se přijelo poprat 7 družstev mužů a 9 družstev žen. Jako první soutěží holky. Ty naše hned prvním útokem nasadily laťku pořádně vysoko a čas 24,91 s nebyl dlouho překonán. Už to pomalu vypadalo na další první místo, ale poslední soutěžící družstvo z Počenic, naše holky překonalo o pouhých 70 setin sekundy. Ale druhé místo v takové konkurenci byl přece jenom pořádný úspěch. To klukům se dařilo podstatně méně. Na naší dlouhé trati to s novou mašinou ještě není ono a po problémech u terčů z toho nakonec byl neplatný pokus a také smutné poslední místo. Naštěstí dobrou náladu stále udržoval Květoš Špaček alias rádio Kykyryký a Milan Václavík jako už vyhlášený DJ. Dařilo se mužstvům ze sousedního okresu, Morkovice suverénně závody ovládly a Litenčice si doběhly pro třetí místo. Mezi ně se na druhé místo vměstnaly vedlejší Doloplazy. Po skončení závodů propukla zábava v plném proudu a kdybychom Milanovi nevypli proud, tak tam myslím hraje dodnes.

 

Soupeření o Klíče k pevnosti Boyard podle slavné televizní soutěže bylo námětem akce „Mikroregion Němčicko se baví“, kterou letos pořádaly Vrchoslavice. Den plný soutěží, her, tance a písníček, zahájil otec Fura v čele průvodu obcí. Zástupci všech 16 obcí získávali v soutěžích nejen body, ale i indície, z nich potom mohli získat soutěžní heslo. Po zdolání soutěží jako lovení klíčů v bazénku, sbírání dukátků, postřehovém šlapání nebo souboje starostů ve šroubování matiček, uhodlo heslo pouze 5 týmů. Naše mladé družstvo tvořené Veronikou Čmelovou, Denisou Bakovou, Filipem Svozilkem, Markem Seluckým a sestrami Hornovými mezi nimi bohužel nebylo a tak nakonec bylo štěstí, že se vyhlašovala jenom první tři místa. Třetí místo patřilo Pavlovicím, druhé Mořicím a kdo by to byl řekl, první skončili domácí Vrchoslavice. Celé odpoledne provázela vystoupení různých místních spolků a krásný soutěžní den zakončil noční ohňostroj.

 

Sobotní odpoledne 21. září patřilo veteránům a veteránkám v Hrušce. Naše družstvo mohlo tvořit zvláštní kategorii, protože bylo všeljak poskládané z mužů i žen. Proto už ze začátku bylo jasné, že se bude postupovat podle hesla „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“ a pobavit nejen sebe, ale i publikum. Snaha se našemu družstvu odepřít nedala, ale když mašina stávkovala, jeden z proudařů měl problém udržet rovnováhu, natož hadici - to směřovalo k jedinému – k poslednímu místu. Reputaci se nepodařilo napravit ani v doplňkové soutěži, i když místo předposlední trochu zlepšení naznačilo. Tyto závody ukončily naší úspěšnou sportovní sezónu a my se můžeme těšit na tu příští.

Cíle do příštího roku jsou jasné, především nadále zdokonalovat vědomosti a schopnosti zásahové jednotky jako v letošním roce, kdy se povedlo doškolit stanovený počet strojníků a velitelů, dále uspořádat hasičský ples a soutěže v požárním sportu a v neposlední řadě se věnovat práci s dětma.

Vážení hosté, vážení bratři a sestry hasiči, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti našeho sboru a naší jednotky. Všem našim členům, sponzorům a pomocníkům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za veškerou pomoc, bez které by naše akce nešlo pořádat a takhle skvěle reprezentovat naši obec. Dále děkuji obecnímu úřadu v čele s naším starostou za pomoc a spolupráci s naším sborem a jednotkou, naší činnost bych si bez takové spolupráce nedovedl představit. Takže ještě jednou díky všem.

V závěru chci všem popřát klidné a příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný start do roku 2014.

 

 Zpráva o činnosti za rok 2012

Vážení bratři a sestry hasiči, vážení hosté, dovolte mi, abych vás informoval o činnosti našeho sboru za uplynulý rok 2012.

Činnost v letošním roce jsme jako každý rok začali hasičským plesem, letos to vyšlo na sobotu 14. ledna. K tanci a k poslechu nám opět výborně hrála skupina Předina. Návštěvníci plesu se mohli těšit na bohatou tombolu, skvělou muziku i dobrou zábavu. K občerstvení Honza Jílek připravil již vyhlášený guláš i další dobroty, bohužel moc lidí jsme nepřilákali. Nebylo lehké nachystat tolik věcí, proto bych chtěl všem poděkovat za ochotu pomoci a to nejenom z řad hasičů.

Na sobotu 3. března nachystalo prostějovské okresní sdružení velitelský den v Hamrech. I my jsme vyrazili v desetičlenném družstvu absolvovat nekonečnou pořadovou přípravu. Dále jsme se mohli dozvědět zajímavé novinky ze světa hasičských čerpadel a elektrocentrál i o předpisovém ustrojení hasiče. Asi nejzajímavější část se týkala vázání uzlů a způsobů slaňování, kde jsme se mnohé přiučili.

Den otevřených dveří v hasičárně pro místní základní školu jsme naplánovali na úterý 10. dubna. Děti si mohli prolézt každé zákoutí naší hasičárny, vyzkoušet si výstroj a výzbroj hasičů a dozvědět se plno důležitých věcí jako jsou tísňová telefonní čísla, jak zavolat pomoc a další. Samozřejmostí byla prohlídka hasičského auta, a i když se všechny děti za volant nevešly, spokojeností jen zářily.

V sobotu 21. dubna se v obci rozezněla siréna a příchozí esemesky nám hlásili rozsáhlý požár v obci Hruška s nutností dálkové dopravy vody. Jen někteří věděli, že se jednalo pouze o námětové cvičení našeho 16. okrsku. Tentokrát vše proběhlo pouze teoretickou formou v místním kulturáku. Informace o dálkové dopravě vody, o lesních požárech a požárech polí a o hašení za ztížených podmínek se nám při zásahové činnosti určitě mohou hodit.

Sportovní hasičská sezóna začala soutěží v požárním sportu o Hanácký pohár v Němčicích  nad Hanou a to v sobotu 5. května. Závody byly opět připraveny vedle fotbalového hřiště. Na prvních závodech náš sbor zastupovalo pouze družstvo mužů, ovšem doplněné holkama. Útok nebyl špatný, ale pouze trénink dělá mistry a po špatném nastříkání pravého terče jsme skončili s časem 34,9 s na konečném sedmém místě. Nutno podotknout že levý terč měl čas o deset sekund méně. Prvenství s této soutěži obhájilo družstvo Myslejovic s časem 23,6 s.

V sobotu 19. května jsme se vydali do Vrchoslavic, kde také přichystali závody na „2B“ v požárním sportu pro muže i ženy. Tentokrát jsme vyrazili s čistě mužským družstvem, což se projevilo na umístění, ale ne na čase. S časem 37,4 s jsme pohárové umístění atakovat nemohli. První místo si na vyškovsko odvezli Ivanovice časem 24,5 s, v ženské kategorii zůstalo první místo domácím Vrchoslavicím.

V sobotu 16. června se konal memoriál Vratislava Vrány v Hrušce. Dopoledne změřili síly družstva mladých hasičů, naši žáci se bohužel nezúčastnili. Odpoledne přišli na řadu muži a ženy. Nejdříve šla družstva žen, přesněji řečeno družstvo žen, protože v této kategorii domácí neměly žádné soupeřky a o zisku prvního místa nebylo pochyb. V mužské kategorii však bylo na co koukat. Protože se sjelo pouze 6 družstev, závodilo se dvoukolově. I když naše poskládané družstvo, kdy nám pomohly holky Hornovi, dosáhlo jako jediné času nad 20 vteřin, poslední místo zůstalo domácí Hrušce po dvou neplatných pokusech.

Oslavu 75. výročí založení svého hasičského sboru naplánovali hasiči z Obědkovic na sobotu 23. června a i my jsme se na tuto slávu zajeli podívat. Tohoto výročí místní hasiči využili nejen pro rozdání vyznamenání, ale i k posvěcení svého nového hasičského auta. Oslava se díky skvělé zábavě protáhla až do pozdních večerních hodin.

V sobotu 30. června jsme opět pořádali před soutěží o pohár starosty obce i soutěž žáků. Dobromilice zastupovalo pouze družstvo starších žáků a narychlo poskládaný mančaft ukázal, že všechno nezapomněli, pohár za třetí místo toho byl jasným důkazem. Odpoledne přišli na řadu muži a ženy. Mezi muži se o pohár starosty obce i o skvělé ceny popralo pouze 5 mužstev, proto se závodilo dvoukolově. Náš čas překonali první Doloplazy a druhé Čelčice, to nám ale radost z prvního letošního poháru nezkazilo. Po krátké pauze a posunutí terčů byla připravena trať pro holky. Pro tři družstva také nebyl problém závodit dvoukolově. Konečně se nám podařilo poskládat i naše družstvo holek a jak se později ukázalo, byl to dobrý tah. Již po prvním kole bylo jasné, že Němčice ani Hruška našim holkám konkurovat nemohly. A tak v prvním letošním závodě naše děvčata hned dosáhly na vrchol nejvyšší a mohly propuknout velké oslavy.

Týden po naší soutěži, tedy 7. července, se konala soutěž ve vedlejších Doloplazích. I když to máme co by kamenem dohodil a zbytek došel, naši žáci se nedali dohromady, proto soutěž mladších a starších hasičů dopoledne proběhla bez naší účasti. Odpoledne jsme už vyrazili s družstvem mužů i žen. Muži skončili s  časem 24,94 s na pátém místě, ale holky opět zabodovaly. Svým časem 24,13 s nejenom porazily nás kluky, ale i další dvě družstva žen. Nestačily pouze na družstvo Vrchoslavic a tak jsme odvezli aspoň jeden pohár za druhé místo. Parné odpoledne zpestřili hasiči z Polska. Pozorně sledovali, jak se provádí požární útok u nás a nakonec předvedli, jak se závodí v Polsku.

V sobotu 14. července jsme se vypravili na celodenní výlet do dalekého Dlouhomilova v okresu Šumperk, kam jezdíme pravidelně už několik let. Na trať do pravého úhlu jsme už zvyklý, ale různě seskládané družstvo šanci na solidní umístění nemělo. Čtvrté místo nevypadá špatně, ale ztráta na třetí místo byla 12 vteřin. Holkám tato trať jinak svědčila. Dlouho se držely na prvním místě, o které ovšem přišly po posledním útoku. Deštivé počasí nám nezabránilo druhé místo holek pořádně oslavit a tak není divu, že jsme jako každý rok dorazili až v pozdních nočních hodinách.

        Na sobotu 11. srpna jsme připravili již sedmý ročník noční soutěže „Memoriál Miroslava Rudyka“. Trochu jsme se obávali slabé účasti, ale nakonec jsme byli mile překvapeni. Nejdříve šli na start ženy. O krásné poháry soutěžilo 7 družstev. Naše holky pravidelně sbírají poháry a u nás tomu nebylo jinak. Třetí místo bylo v tak velké konkurenci pěkné, i když trochu zamrzela ztráta pět setin sekundy na druhé Litenčice. Závod v této kategorii suverénně vyhrály holky z Morkovic. Po prodloužení závodní dráhy o dvacet metrů, se naplno rozjely požární útoky mužů. Zde mezi sebou soupeřilo 15 družstev. Naši muži nasadili laťku hodně vysoko a až do posledních dvou útoků byli druzí. Potom ale Domamyslice a Dobratice naše muže posunuli na čtvrté bramborové místo. První místo obhájilo mužstvo z Litenčic. Požární útoky skončily, ne tak zábava, někteří pokračovali až do rozednění.

        Poslední prázdninový víkend již několik let patří kulturně společenské akci „Mikroregion Němčicko se baví“. Tentokrát jsme se mohli pobavit v Dřevnovicích. Hned před průvodem jsme dostali červený nos a klaunský klobouček a bylo jasné, v jakém duchu bude zábavné odpoledne probíhat. Po přivítání soutěžících i všech hostů se rozjeli soutěže na plno. V prvním závodě na nás čekaly pětičlenné lyže a závodní dráha, i přes malé potíže na startu jsme do cíle dojeli velmi rychle. Druhá soutěž nás hasiče nerozhodila, vodní pistolí jsme sestřelovali plechovky a i zde jsme se velmi dobře umístili. Po třetí soutěži jsme se již propadli pořadím, hlavně pro holky byl problém nafouknout gumový balónek tak, aby praskl. Ve čtvrté disciplíně jsme skákali na skákacím míči mezi kužely a tam už jsme bodovou ztrátu nedohnali. V poslední disciplíně hlavně Suchánek nepochopil, že povidlový koláč musíme co nejrychleji sníst a ne si ho co nejvíc vychutnat, a tak z toho bylo konečné jedenácté místo. Program byl velice pestrý a zábavný, tak není divu, že se někteří z této sobotní akce vrátili až v neděli odpoledne.

Tradiční soutěž veteránů a veteránek našeho 16. okrsku letos připadla na sobotu 8. září. Druhým rokem této soutěži předcházely závody mladších a starších žáků. Takovou účast jako letos asi nečekali ani pořadatelé, sešlo se 12 družstev mladších a 11 družstev starších žáků. I my jsme konečně poskládali obě družstva, ale ve velké konkurenci z toho bylo sedmé místo mladších žáků a deváté místo starších žáků. I odpoledne se sjelo nečekaně hodně družstev, 10 družstev veteránů a 6 družstev veteránek. V této soutěži jde hlavně o pobavení, jak soutěžících tak i diváků a letos se bylo opravdu na co dívat. Podat hlášení, zvládnout vypít kelímek smradlavé Jůlinky a na trati zvládnout překážky to už chce nějaké umění. Pro nás se ukázalo nejtěžší zvládnout stroj a tak z toho bylo pro veterány předposlední deváté místo. Nezadařilo se ani holkám, které také obsadily také předposlední místo. Obě kategorie, stejně jako vloni, ovládli hasiči z Obědkovic.

Na memoriál Jitky Donátové do Hrušky jsme vyrazili v sobotu 22. září. Byla to poslední soutěž pro mladší i starší žáky v našem okrsku, proto se chtěli pořádně ukázat. Bylo velice pěkné počasí, možná i proto se sjelo hodně družstev – 9 družstev mladších a 10 družstev starších žáků. Dobromilice reprezentovalo pouze družstvo starších žáků. Naši žáci skončili na pěkném čtvrtém místě. Odpoledne už bylo nachystané pro 5 družstev veteránů a 4 družstva veteránek. Dobromilice měli opět zastoupení v obou kategoriích. Našim mužům se útok vůbec nepovedl a po neplaném pokusu skončili poslední. Asi by to chtělo trochu i potrénovat než se někam vyrazí na závody. Holky si chtěli spravit chuť po Viceměřicích a taky napravit reputaci Dobromilic, což se jim povedlo. Šli jako poslední a dosáhli na pohár za třetí místo. Úplně si spravily chuť v doplňkové soutěži, kde byly nejlepší, a vyhrály krásný dort.

Silný vítr ve čtvrtek 27. září nevydržela stoletá lípa u kostela a zaměstnanci obecního úřadu byli velice rádi, že jsme přiložili ruku k dílu a pomohli spadený strom pořezat a odklidit. Pomoct přišlo 5 členů zásahové jednotky.

 

Taktické cvičení na úseku ochrany obyvatelstva bylo letos netradičně vyhlášeno poplachem a tak jsme se vydali v pátek 12. října do Nezamyslic. Do místní části Trávníky se žene povodňová vlna a je potřeba varovat ohrožené obyvatelstvo, připravit nouzové ubytování a co nejvíc zamezit povodňové vlně v postupu do vesnice. To bylo hlavní téma tohoto cvičení. My a další jednotky jsme měli na starosti poslední část a tak nás čekalo pytlování písku a stavění hráze. Po této noční dřině přišlo vhod občerstvení v týlovém prostoru, zhodnotili jsme cvičení a vyrazili k domovu.

 

V sobotu 20. října nás v Tvorovicích čekalo další taktické cvičení, tentokrát našeho 16. okrsku. Jednotky s cisternami měly za úkol uhašení prostoru šaten na místním koupališti a v dýchacích přístrojích najít dvě uvězněné osoby. Druhá část s dopravními automobily, mezi kterými jsme byli i my, musela co nejrychleji provést bojové rozvinutí a dostat vodu z rybníku až k proudům. V obtížném terénu to byla opravdu dobrá zkušenost.

 

Na sobotu 27. října jsme naplánovali brigádu ve zbrojnici. Holky nám krásně vyčistily zásahové oblečení i boty, uklidily hasičárnu i naši malou klubovnu a my kluci jsme nachystali dřevo do hasičárny ze spadlé lípy na několik zim dopředu. Honza Jílek zazimoval požární techniku a nakonec jsme poseděli a zakončili úspěšnou sezonu.

 

Aby těch výjezdů nebylo málo, v úterý 30. října jsme byli požádáni starostou obce o pomoc při dopravní nehodě, která se stala v u nás v Dobromilicích před hospodou „U mamky“. Srážka osobního automobilu s nákladním se naštěstí obešla bez zranění, ale bylo potřeba řídit dopravu, protože směr na Doloplazy byl zcela uzavřený.

V příštím roce se budeme snažit i nadále udržovat technické vybavení i samotnou zásahovou jednotku v akceschopném stavu a proškolit více členů ve funkci strojníka a velitele družstva. Dále chceme uspořádat ples, denní a noční soutěž v požárním sportu a více se věnovat mládeži a dětem, protože oni jsou budoucnost našeho sboru.

Vážení hasiči, vážení hosté, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti naší jednotky. Všem našim členům, sponzorům a pomocníkům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za neskutečný počet strávených hodin, ať již při opravě techniky, údržbě výstroje a výzbroje, ale především za čas strávený u jednotlivých výjezdů a akcí.

Velký dík patří zastupitelům v čele se starostou naší obce za spolupráci s naším sborem. Letos se podařilo velmi dobře dovybavit zásahovou jednotku, nakoupila se elektrocentrála, zásahové rukavice, pláštěnky, gumáky a další. To vše s výraznou pomocí obce, takže ještě jednou díky.

V závěru chci všem popřát klidné a příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný start do roku 2013.

 

Zpráva o činnosti za rok 2011

Vážení bratři a sestry hasiči, vážení hosté, dovolte mi, abych vás informoval o činnosti našeho sboru za uplynulý rok 2011.

Opět jsme začali sezónu hasičským plesem, letos jsme ho museli posunout na pátek 14. ledna, ale na návštěvnosti to naštěstí znát nebylo. Samozřejmě náš ples doprovázela kapela Předina, tentokrát ještě s posilou v podobě Pepy Beneše. Ze začátku se taneční páry pouze zahřívaly, ale po pár panácích dole v pekle se parket úplně zaplnil. Kuchyni opět vládl Honza Jílek, takže není divu, že se skoro všechno snědlo. Po půlnoci byla vyhlášená tombola, ceny byly krásné a je na místě moc poděkovat všem sponzorům, kteří k tomu velkou měrou pomohli.

I letos pro nás v Němčicích připravili místní hasiči oslavu svatého Floriána, patrona všech hasičů a my také vyrazili. Sešli jsme se před hasičskou zbrojnicí a průvodem vyrazili k místnímu kostelu, kde byla sloužena mše za živé i zemřelé hasiče a za další pomoc při naší těžké práci. Poté jsme se vydali opět v průvodu zpět k hasičárně, po cestě jsme ještě položili  květiny k pomníku svatého Floriána a potom už na nás čekalo občerstvení a cesta k domovu.

 

První letošní soutěž v požárním sportu o „Hanácký pohár“ proběhla 7. května a zase v Němčicích. Soutěží se zde vedle fotbalového hřiště a na dvě „béčka“. Holky dostaly přednost a šli na řadu jako první. Naše holky netrénovaly a bylo to bohužel poznat. Po problémech na savicích a na koši útok nedodělali a po neplatném pokusu skončily na posledním čtvrtém místě.

Kluci předvedli lepší útok, měli jsme to rozběhlé dobře, bohužel jsme hrozně dlouho stříkali a s časem 48 sekund jsme skončili předposlední. Těšilo nás aspoň zařazení mladých kluků (Filipa Svozilka a Tomáše Lindušky), kteří přešli z žáků do mužů a do mužstva dobře zapadli.

 

V sobotu 21. května jsme si vyrazili napravit reputaci do Vrchoslavic na memoriál Vladimíra Novotného. Opět se závodilo na dvě „béčka“ a na nástřikové terče a zase dostaly holky přednost jako v Němčicích. Chvilku po začátku však začala hrozná bouřka a pořádný liják, který pořádně podmáčel terén. Po hodině se zase pokračovalo a naše holky předvedly lepší útok než v Němčicích a útok dokončily. Bohužel čas 54,9 sekund stačil pouze na páté místo. První a druhé skončily domácí holky a třetí skončily holky z Křenovic.

Terén kolem základny byl už pořádně rozbahněný a to mělo ještě soutěžit všech 14 družstev mužů. První šlo družstvo Myslejovic jako obhájci loňského prvenství a dlouho drželi nejlepší čas, který překonali pouze kluci z Křenovic, jejichž čas 24,4 s na rozbahněné trati se zdál až neuvěřitelný. Předposlední jsme šli na řadu my, se stejnou sestavou jako v Němčicích a zaběhli jsme třetí nejlepší čas sportovního odpoledne. Poslední závodící mužstvo, kluci z Uhřic, měli taky dobře rozběhlý závod, hodně jsme se báli, že o pohár přijdeme, ale po malé chybě u terčů skončili jen o chlup za nama

 

V sobotu 11. června jsme zavítali do Hrušky na memoriál Vratislava Vrány. Dopoledne jsme se soutěže žáků bohužel nezúčastnili, ovšem na odpolední soutěž jsme vyrazili muži i ženy. Ženy šly opět jako první, soutěžila sice pouze tři družstva, ale to na prestižnosti nic nezměnilo. Naše holky si musely půjčit dvě závodnice z Hrušky, za což jim moc děkujeme, protože z toho bylo nakonec krásné druhé místo, jen o sekundu za první Hruškou. Poté už šli na řadu muži. Soutěžilo 13 družstev a to dost kvalitních. Šli jsme mezi posledníma a letos poprvé jsme zaběhli čas pod dvacet vteřin, přesně 19,44 s, který bohužel stačil až na třetí místo. První skončili Určice a druhé Kelčice. A tak jsme zase jednou vezli domů dva poháry.

I když u nás v Dobromilicích byly hody a velká oslava fotbalistů v Dobromilicích, kteří slavili 80. výročí založení klubu, my jsme i přesto vyrazili 18. června na závody do Čelčic. Soutěžilo zde 6 družstev mužů, holky tentokrát nedorazily žádné. Byl to netradiční útok, protože se běželo do pravého úhlu a před sražením terčů se musela srazit pet láhev pod terčem. Možná i proto se žádný čas nedostal pod dvacet vteřin. My jsme dosáhli druhého nejlepšího času a získali již třetí pohár ze čtyř závodů.

 

Na sobotu 2. července připadla denní soutěž u nás v Dobromilicích. Opět jsme se rozhodli nachystat soutěž i pro žáky, proto jsme museli vyrazit brzo ráno. Naštěstí se nám to podařilo do deseti hodin nachystat a soutěž mohla začít. Přijelo 7 družstev starších žáků a 6 družstev mladších, kteří začali jako první. První dvě místa obsadili žáčci z Pivína a třetí místo vedlejší Doloplazy. V kategorii starších žáků jsme měli zastoupení i my a proto se Dobromilické družstvo chystalo jako první v této kategorii. Protože to bylo družstvo pomíchané i s mladšími žáky, všechno neklaplo, jak mělo a byl z toho čas 48,3 s. První skončilo družstvo Krasic, druhé skončilo družstvo Pivína a třetí opět Doloplazy. Rádio Kykyryký, které samozřejmě provázelo naši soutěž, pomohlo rozdat poháry pro vítěze a samozřejmě sladkou odměnu pro všechny soutěžící. A když se ke Květošovi přidala jeho manželka Eva, která měla pod palcem časy družstev, bylo vyhlášení dokonalé.

Odpoledne byl před námi velice těžký úkol a to obhájit loňská první místa v obou kategoriích – u mužů i žen. Naši soutěž již tradičně podporují i družstva nejenom z našeho okolí, byl zde Dlouhomilov ze Šumperska, Litenčice z Kroměřížska a třeba i Hablov. Kluci, kteří u nás začínají, běželi v konkurenci 13 družstev. Bohužel se nám nezadařilo, útok jsme sice dokončili, ale čas 67,4 s stačil jenom na předposlední místo. Nejlepší útok předvedli kluci z Litenčic, čas 29,7 s patří mezi nejlepší na naší těžké trati na tři béčka. Druhé skončili Mořice a třetí Vrchoslavice.

Po malé přestávce na posunutí terčů pro ženská družstva, nastoupila naše děvčata, která měla také velkou konkurenci 7 družstev. Mezi nimi i družstvo holek z Otaslavic, které postoupilo na celorepublikové kolo v požárním sportu. Naše holky opět začínaly kategorii, ale i jim se útok moc nepovedl, i když čas 55,3 nakonec znamenal to nechtěné čtvrté bramborové místo. Svou kvalitu ukázaly holky z Otaslavic a soutěž vyhrály, pro ně asi nezvyklým časem 45,9 s. Těsně za nimi skončily Vrchoslavice a třetí holky z Němčic nad Hanou.

Soutěž přišel ukončit i náš starosta, protože je to soutěž o pohár starosty obce Dobromilice, vyhlášení samozřejmě proběhlo v režii manželů Špačkových a když se naposledy rozeznělo „We are the champions…“ a byl rozdán poslední pohár, naše soutěž byla u konce. Poslední účastníci ještě dopíjeli alkoholové drinky při skvělé muzice, kterou nám pouštěl DJ Milán Václavík, někteří neváhali použít plac jako taneční parket a jak jsme vybrali udírnu, byl úplný konec. Nakonec ještě všem děkuji za jakoukoliv pomoc před, při a po naší soutěži, byla jedna z nejlepších…

 

O týden později, v sobotu 9. července, jsme vyrazili do vedlejších Doloplaz. Dopoledne byla přichystána soutěž mladých hasičů a Dobromilice tentokrát reprezentovalo družstvo mladších žáků. Bylo všelijak poskládané, ale trénink z předešlého dne aspoň něco děcka naučil a udělali nám velkou radost krásným druhým místem.

Odpoledne již patřilo dospělým. Trať je pro všechny družstva pouze na dvě béčka a o poháry se utkalo 14 družstev mužů a 4 družstva žen. První šli na řadu muži a v pořádně horkém dni začali domácí, drobné chyby jim přisoudily čas 30,01 s. Hned po nich nastoupili kluci z Dětkovic a jejich čas 17,06 s již překonán nebyl. Hodně se přiblížily Litenčice, ale čas 17,25 s jim zajistil pouze druhé místo. Poté se už soutěžilo o zbylá místa.

Náš útok špatný nebyl, ale s naší mašinou a obměňovaným mančaftem jsme lepšího času jako 20,99 s dosáhnout nemohli. Škoda. A tak na nás zbyla jen pomyslná brambora. Ovšem rozdíl mezi třetím a devátým místem byl jenom 3 vteřiny, takže je vidět mimořádnou vyrovnanost družstev, kde každá chybka rozhoduje o umístění.

Holky to měly trochu lehčí než u nás, soutěžila pouze 4 družstva. I tady byly časy vyrovnané, nakonec všechny časy od sebe dělili pouze vteřiny. Naše holky šly na řadu jako třetí a udělaly nejlepší čas 24,25 s a my měli velkou radost. Tu nám potom zkazily holky z Vrchoslavic, které i po pár malých chybkách dokázali zaběhnout útok o vteřinu líp a skončily první. Třetí skončily holky z Laškova. A tak jsme po vyhlášení mohli slavit dvě druhá místa.

 

Dne 16. července jsme se vydali na dalekou cestu do Dlouhomilova na Šumpersku a i tentokrát se s námi vydali hasiči z Hrušky. Moc družstev sem nejezdí, tentokrát se zúčastnilo šest družstev mužů a dvě družstva žen. My jsme měli družstva v obou kategoriích. Protože bylo tak málo družstev, soutěžilo se dvoukolově. Trať se zde také nezměnila, startovní čára dva kroky od základny a běží se kolem sudu do zatáčky. Jako první šli kluci, bohužel se nám ani jeden útok moc nepovedl a stačilo to na předposlední místo. Poslední skončila Hruška, takže jsme se moc neukázali.

Naštěstí sebou vozíme holky. Stejně jako vloni měly za soupeřky holky ze Sudkova. První útok se jim moc nepovedl, ale ten druhý stál za to. Čas něco málo přes 21 vteřin byl jednoznačně lepší a tím porazili nejen holky ze Sudkova, ale i několik chlapských družstev a to včetně toho našeho.

Jako vždy, i letos proběhla doplňková soutěž o flašku. Družstvo muselo vyběhnout od základní čáry, vypít čtvrtku a potom teprve utíkat na základnu a při útoku ještě podlézt pod stolem. Naše družstvo šlo poskládané z holek a kluků, a kdyby domácí nešli opakovaně, určitě to bylo první místo, ale nakonec jsme dostali flašku i za druhé místo. Ještě se probraly různé důležitosti, vypily poslední kotle a v pozdních večerních hodinách vyrazili k domovu.

 

Na sobotu 13. srpna jsme si do Dobromilic pozvali hasičská družstva na šestý ročník noční soutěže Memoriál Miroslava Rudyka tentokrát v netradičním požárním sportu. Proč netradiční? Chtěli jsme soutěž trochu oživit, proto jsme na trať připravili překážky. Mužská družstva musela provléct béčkovou hadici průvlakem a oba proudaři před koncovou čárou podlézt překážky. Holky to měli trochu jednodušší, proudařky musely pouze podlézat překážku u terčů.

Tentokrát se sešlo pouze 16 družstev, což bylo nejméně ze všech ročníků. Těžko říct jestli to ovlivnilo špatné počasí nebo nachystané překážky, každopádně ti co přijeli, se určitě skvěle bavili. Po nástupu, poradě velitelů a pár hláškách Květoše Špačka se mohlo závodit. Milan Václavík, který nám soutěž skvěle doprovázel hudbou, zahrál každému týmu na přání a na povzbuzení písničku a závody se mohly rozjet na plno.

Jako už tradičně začínají holky. O nádherné poháry bojovala 4 družstva. Naše holky, Klopina a dvě družstva z Němčic. Naše holky předvedly skvělý útok, ale holky od Šumperka hned ukázali ještě lepší a jejich čas už nakonec překonán nebyl. Poté začaly trochu problémy s časomírou a holky z Němčic musely útok opakovat. Nakonec naše holky o pouhé dvě desetiny sekundy předběhly, ale i tak doma zůstal aspoň pohár za třetí místo.

Po prodloužení dráhy o dvacet metrů nastoupili muži. Překážky na trati srovnávali silnější a slabší mašiny. Nám se útok docela povedl, ale na medaili to nestačilo. První skončilo družstvo vedlejších Doloplaz a nutno říct že zcela zaslouženě, druhá Klopina a třetí Čelčice. Docela dost týmů ztroskotalo na překážkách a na časomíře, ale určitě kdo přijel tak snad nelitoval. Po předání opravdu krásných pohárů začala volná zábava, která trvala až do pozdních nočních hodin.

Nakonec chci všem poděkovat za pomoc před, během i po soutěži. Lidem u občerstvení i hudbě, rádiu Kykyryký a časomíře a prostě všem, kteří se na zdárném průběhu soutěže jakkoliv podíleli.

 

Jako každý rok poslední prázdninový víkend patři mikroregionu Němčicko, které se tentokrát bavilo u nás v Dobromilicích. V sobotu 27. srpna se tedy sjeli zástupci všech obcí k obchodu, odkud jsme jako pořadatelská obec vedli průvod naší vesnicí až k fotbalovému hřišti, kde již bylo vše připraveno pro zahájení kulturního a sportovně společenského odpoledne. Je to odpoledne, kdy pětičlenné skupinky reprezentují každou obec v různých disciplínách.

Přivítalo nás krásné počasí a skvělí moderátoři – Milka Polášková a Pepa Beneš. Celé odpoledne se neslo v duchu divokého západu, takže nechyběl Saloon, country a další westernové doplňky. Po přivítání soutěžních družstev, starostů a dalších hostů jsme si mohli společně zazpívat mikroregionální hymnu, kterou zazpívali sestry Poláškovy a trochu i Pepa Beneš. Potom už bylo vše připravené na zahájení soutěží.

Jako obhájci loňského prvenství jsme soutěžili ve stejné sestavě – Petr Soldán, Adam a Marek Selučtí, Jana a Lenka Hornovi a Tomáš Svozilek. První soutěž začala hned z ostra, měli jsme se co nejdéle udržet v sedle elektrického býka, což nebylo tak jednoduché, jak se mohlo na první pohled zdát. Někteří se drželi zuby nehty, ale většinou to skončilo rychlým pádem na gumovou podložku. V druhé disciplíně jsme museli projít nachystanou překážkovou dráhu na dřevěných špalíkách, které jsme drželi na provázkách v ruce. Při třetí soutěži jsme byli opět na překážkové dráze, tentokrát jsme měli udržet kulečníkovou kouli na dřevěné podložce. Některým soutěžícím neposedná koule spadla i do jiné dráhy a diváci měli o zábavu postaráno. Poslední soutěž pro zástupce obcí mohla ještě promluvit do konečného pořadí. Úkolem bylo dokutálet velký barel na konec dráhy, zatlouct hřebík do dřevěného špalku a poté zase se sudem upalovat k cíli.

Nakonec byla ještě připravena poslední soutěž pro starosty jednotlivých obcí. Starostové byli jako zlatokopové a měli za úkol vyrýžovat co nejvíc zlata v podobě zlatých knoflíků z vany plné písku a vody. Tato soutěž již neovlivnila pořadí a tak z prvního místa se radovali Mořice, druhé skončily Doloplazy a třetí Koválovice - Osičany. Nám se obhajoba moc nepovedla, i když páté místo ze šestnácti družstev je také krásné, ale trochu nás to mrzelo, protože na třetí medailové místo jsme ztratili pouze dva body.

Diváci si určitě přišli na své, protože celé odpoledne doprovázel i bohatý kulturní program: vystoupily v něm mažoretky, zatančil hanácký soubor Pantlék,  zahrál Dechový orchestr mladých z Němčic nad Hanou, vystoupila taneční škola Hubený a taneční studio Dany Hubené a jako místní bonbónek zatančily Dobromilické Berušky. Děti měly možnost si nechat umělecky namalovat obličej motivem víly, princezny, ale i třeba  Spidermana, mohly se nechat zvěčnit od malíře karikatur nebo  si vyzkoušet speciální taneční podložku.

Po rozdání pohárů a medailí následovalo vzpomínkové pásmo „Tam u nebeských bran“ v podání Michaely Tučné a Fešáků a celou akci ukončila krásná ohňová show. Ještě měla zahrát kapela Předina, ale bohužel počasí a hlavně hustý déšť byl proti.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří nám při této akci pomáhali. Bylo to velice náročné a podíleli se na něm nejen zaměstnanci obecního úřadu a obecní úřad, ale i zástupci všech spolků – hasiči, fotbalisté, TJ Sokol, zahrádkáři i zástupci mysliveckého sdružení.

 

Začátek září patři okrskové soutěži, tentokrát to byla sobota 3. září. Tentokrát nově se dopoledne sešli mladší a starší žáci. Konkrétně 7 družstev mladších a 6 družstev starších žáků. Naše družstvo mladších žáků v týdnu poctivě trénovalo a tak se chtělo předvést. Ukázali, že se jim daří a za svoji snahu vybojovali pohár za třetí místo.

Odpoledne se již tradičně sešli veteráni a veteránky z nejen našeho okrsku. Závody začínají podáním hlášení veliteli, rychlé vypití „smradlavé Julinky“ a nakonec závodníci musí proběhnout překážkovou dráhu zakončenou nástřikovými terči. Za ženy nastoupila družstva Dobromilic, Hrušky, Němčic, Vřesovic a Obědkovic. Naše holky bohužel skončili poslední, na dobré náladě to ale nic nezměnilo.

Družstev mužů bylo 9. Naši muži skončili na 8. místě. Po rozdělení cen byli ještě oceněni nejstarší veteráni a veteránky. Počasí vyšlo parádně a napomáhalo dobré náladě mezi soutěžemi, stejně jako rádio Kykyryký, které nemohlo chybět.

 

V pátek 23. září večer jsme vyrazili do Hamer a každoroční cvičení jednotek, které jsou zařazeny do výjezdu na úseku ochrany obyvatelstva, kam patří i naše jednotka. Bohužel jsme neměli řidiče na Avii, museli jsme vyrazit osobním autem a jen v počtu pěti členů zásahové jednotky. Už pravidelně se cvičí v noci, aby byly podmínky co nejreálnější a co nejtěžší.

Byli jsme rozděleni na dvě poloviny. Jedna polovina zůstala v prostoru skladu v Hamrech, kde měla za úkol zajistit areál před přílivovou vlnou, která se sem jakože řítila. Nasypali pytle s pískem a zajistili vchody, studny a další důležité body před vodou. Protože jsme neměli zásahové auto, tudíž ani žádné zásahové prostředky, jeli jsme s druhou půlkou do vojenského prostoru nachystat evakuační prostory pro evakuované osoby, které nám měly každou chvíli dovézt. Postavili jsme stany pro ubytování, prostor pro příjímání a také dekontaminační stanoviště. Poté nám přivezli dvě várky zraněných osob. Nakonec jsme samozřejmě museli všechno sklidit a odvézt zpátky na základnu a v pozdních nočních hodinách vyrazili k domovu.

Toto cvičení bývá velice zajímavé, všichni se připravujeme za velice těžkých podmínek na možné mimořádné události, tak abychom byli připraveni co nejkvalitněji a nejrychleji pomoci. Nutno podotknout, že nabité zkušenosti se nám velice hodili při zásazích na povodních, kde na nás spoléhali nejen postižení občané, ale i profesionální záchranáři. 

 

V sobotu 15. října zásahové jednotce přišla sms: Požár nízké budovy, zemědělské družstvo ve Vitčicích. Siréna se nerozezněla, protože se na operačním středisku asi spletli a nechtěně pustili sirénu v Domamyslicích místo u nás. Málokdo věděl o plánovaném námětovém cvičení a tak se sešlo šest členů jednotku jako k normálnímu výjezdu. Po pár minutách jsme vyjeli. Při takovém výjezdu mají jednotky, které jsou zařazeny do kategorie JPO V, stejně jako my, za úkol pomoci při dopravě vody na požářiště a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Zařadili jsme se do vedení dálkové dopravy vody a pomáhali jsme dopravit hasební vodu na dlouhou vzdálenost k místu požáru. Jelikož se opravdu jednalo o námětové cvičení, proběhlo závěrečné zhodnocení a malé občerstvení nakonec.

 

O víkendu 22. a 23. října jsme se přihlásili do 16-ti hodinového kurzu Základy první pomoci, který nejen pro hasiče zastřešuje Český červený kříž. Protože znalost první pomoci je velice důležitá nejen u hasičů, určitou pomoc by měl zvládnout každý z nás, ale hasiči se spíš setkají s nutností pomoci. Jsou většinou u mimořádné události mezi prvními, a čím dříve je předlékařská pomoc poskytnuta, tím samozřejmě lépe. Z naší zásahové jednotky se zúčastnili Petr Horna, Petr Soldán a Tomáš Svozilek. Kurz byl velice zajímavý, probírali se všechny možné druhy zranění, se kterými se můžeme kdekoliv setkat. Samozřejmě nechyběla resuscitace na figuríně a to jak na dospělém člověku, tak i na dítěti. Probrali jsme i obsah lékárničky.

 

V sobotu 29. října se rozezněla siréna a přišli i poplachové sms: Požár udírny v Dobromilicích, zděná udírna u dřevěného domku. Tentokrát se nejednalo o žádné cvičení ale o ostrý výjezd. Velice nám pomohl náš starosta, který taky přiběhl do hasičárny a než jsme se oblékli a nachystali na výjezd, skočil na obecní úřad a podle popisného čísla zjistil, kde hoří. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že to bylo opačně – dřevěná udírna u zděného domku. Požár již byl pomalu zlikvidovaný, majitel pomocí kýblů s vodou stihl skoro celý oheň uhasit. My jsme udírnu rozebrali a vynesli před dům. Potom ještě hasiči z Brodku pro jistotu dřevo prolili vysokotlakým proudem vody a zásah mohl být ukončen. Když dojeli hasiči z Prostějova a Brodku, požár byl již zlikvidován a poté místo předáno majiteli. Potěšila nás jeho pochvalná slova o našem rychlém příjezdu.

Vážení členové, vážení hosté, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti naší jednotky. Všem našim členům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za neskutečný počet strávených hodin, ať již při opravě techniky, údržbě výstroje a výzbroje, ale především za čas strávený u jednotlivých výjezdů - to vše zdarma a ve svém volném čase. Stejně tak bych rád poděkoval zastupitelům v čele se starostou naší obce za spolupráci s naším sborem.

V závěru chci popřát všem klidné a příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný start do roku 20012.

 

Zpráva o činnosti za rok 2010

 

 

< xml:namespace prefix = o />

Vážení bratři a sestry hasiči, vážení hosté, dovolte mi, abych vás informoval o činnosti našeho sboru za uplynulý rok 2010.

Činnost v letošním roce jsme opět začali hasičským plesem a to v sobotu 16. ledna. K tanci a k poslechu nám výborně hrála skupina Předina. K občerstvení jsme připravili výborný guláš i další dobroty, bohužel moc lidí jsme nepřilákali. Návštěvníci plesu se mohli těšit na bohatou tombolu, skvělou muziku i dobrou zábavu. Nebylo pro nás lehké nachystat tolik věcí, proto bych chtěl všem poděkovat za ochotu pomoci a to nejenom z řad hasičů.

V pátek 22. ledna jsme byli v Prostějově na první části kurzu nositelů dýchací techniky. Prvních osm hodin je pouze teoretických. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací,  ohledně průzkumu v neznámém prostoru, jak se pohybovat v zakouřeném  prostoru a další. Také nechyběla první pomoc, které je jistě také důležitá.

Za 14 dní, v sobotu 6. února, byla připravena praktická část. Nebylo jednoduché prolézt polygon, ale nakonec jsme všechny překážky překonali. Další část byla vyhledávání zraněné osoby v zakouřeném prostoru. Ne všem se podařilo najít zmíněnou figurínu, ale i v takové chvíli nám nechyběl humor. Ten nás přešel až u zkoušek, a to jak při testu tak při ústní zkoušce, ale nakonec jsme úspěšně prošli. 

V pátek 16. dubna v podvečer se v obci rozezněla siréna a nás čekal výjezd. Naštěstí se jednalo pouze o námětové cvičení našeho 16. okrsku, tentokrát ve vedlejší obci v Doloplazích v areálu místního závodu ŽPSV. Hlášen byl požár haly. Jednotky vyzkoušely hydrantovou síť v areálu. Po natáhnutí hadicového vedení jsme si vyzkoušeli hašení, naštěstí jen na nehořlavé pražce.

Sobota 24. dubna byla pro nás hasiče velice náročná. Ráno jsme po obci sbírali železný šrot. Nasbírali jsme dvě traktorové vlečky, bylo toho opravdu hodně. Po obědě byl nachystaný turnaj v nohejbale o putovní kýbl, a zúčastnilo se ho devět družstev z toho 4 hasičské a to družstvo mužů, mladých hasičů i dvě družstva holek. Nejlíp se umístili muži a to na čtvrtém místě. Titul z loňska obhájilo družstvo zahrádkářů.

Jako každý rok, sportovní hasičskou sezonu začíná soutěž v požárním sportu o Hanácký pohár. Ovšem již ne ve Víceměřicích, ale v Němčicích  nad Hanou a to v sobotu 8. května. Závody byly připraveny vedle fotbalového hřiště. Po předchozích přeháňkách byl terén hodně podmáčený. Odstartovaly dvě družstva a začalo dost pršet. Na trati byly velké kaluže, proto jsme se rozhodli v rámci bezpečnosti radši nestartovat a vydali jsme se zpátky domů.

Dne 9. května o půl páté ráno nás probudila siréna a to znamenalo jediné – máme výjezd. I když to bylo tak brzo ráno, sešlo se nás v hasičárně sedm. Přišli nám z operačního střediska nepřesné zprávy, kdy se mělo jednat o požár kontejneru. O to větší bylo naše překvapení, když jsme přijeli na místo zásahu. Velké plameny šlehaly ze zapálené hromady trámů. Bohužel hydrant u místa zásahu byl celý zasypaný hlínou, proto jsme museli vodu tahat od 100 metrů vzdáleného dalšího hydrantu. I přes tuto překážku jsme již plameny hasili před příjezdem hasičů z Brodku i Prostějova. S jejich pomocí se hromada trámů rozebrala a dohasila se poslední ohniska požáru. Zásah byl náročný, likvidace trvala dvě hodiny. Po úklidu komunikace i technických prostředků jsme jednotku opět uvedli do akceschopnosti.

I naše jednotka se rozhodla přiložit ruku k dílu při povodních a strávila odpoledne a celou noc 20. a 21. května v Troubkách. Protože máme k dispozici dvě čerpadla, hned nás využili hasiči Olomouckého kraje. Plovoucí čerpadlo pomáhalo vyčerpávat vodu z hřiště a s kalovým čerpadlem jsme pomáhali vyčerpávat vodu ze sklepů. Lidé nám byli vděční, to také byla velká odměna za odvedenou práci, která lidem pomohla.

V sobotu 29. května jsme se vydali do Vrchoslavic, kde přichystali na druhý pokus závody v požárním sportu pro muže i ženy. Protože u nás byly hody, dalo nám velkou práci poskládat sportovní družstva, ale nakonec jsme tam také vyrazili. Závod byl pouze na 2 "béčka", ale časy družstev tomu moc neodpovídaly. Až na první Myslejovice, které měly čas 26,3 s, byly časy ostatních družstev daleko horší. Nám se útok docela povedl, v konečném součtu jsme měli třetí nejlepší čas, bohužel se klukům nepodařilo spojit savice a my jsme odjížděli s neplatným pokusem.

Ve čtvrtek 3. června jsme byli požádaní operačním střediskem v Olomouci o pomoc při povodních, tentokrát v nedalekých Mořicích a my jsme tuto prosbu nemohli odmítnout. Všichni odvedli velký kus práce, čerpali jsme vodu ze zatopených rodinných domků na kraji Mořic. Všem klukům patří velký dík za odvedenou práci i slova uznání, že vydrželi pracovat celou noc. Ne nadarmo se říká, že rozdíl mezi dobrovolným hasičem a profesionálním hasičem je pouze ten, že profesionální hasič to má zaplaceno.

V Němčicích nad Hanou se 5. června konal první ročník soutěže v požárním sportu, pod hlavičkou místní akční skupiny MAS – Na cestě k prosperitě. Terén byl o něco málo lepší než na posledních závodech a my jsme vyrazili zabojovat o nějaký ten pohár. Jako první soutěžily družstva žen. Naše holky šli až poslední a výsledný čas stačil na druhé místo. Na řadu přišli muži. My jsme i s malými chybkami dosáhli nejlepšího času. Po doplňující soutěži v motání hadic na čas jsme mohli přebrat pohár za první místo. I když jsme netrénovali kvůli zásahům při povodních, dokázali jsme si, že to jde i „ naostro“.

V sobotu 12. června se konal memoriál Vratislava Vrány v Hrušce. Dopoledne změřili síly družstva mladých hasičů. Nejdříve šli mladší žáci. Byla na nich vidět malá nervozita, proto útok nebyl podle nejlepších představ, přesto ale nezklamali a skončili na pátém místě. Starší žáci předvedli o dost lepší čas, přesto skončili také na pátém místě. Odpoledne přišli na řadu muži a ženy. Nejdříve šla družstva žen. První na řadu šla domácí Hruška a jejich čas už překonán nebyl. Naše holky i přes menší problémy s narážením dosáhly třetího nejlepšího času a mohli si odvést další pohár do své sbírky. Druhé skončily holky z Němčic. Muži přišli na řadu jako první a dlouho drželi nejlepší čas. Poté ovšem přišly lepší útoky. Nakonec vyhrálo družstvo domácích a náš čas stačil pouze na páté místo. Na druhém místě skončily Doloplazy a třetí Čelčice.

V sobotu 19. června proběhla oslava 125. výročí založení našeho hasičského sboru. Celá oslava začala slavnostním průvodem od hasičské zbrojnice k místnímu kostelu, kde byl při mši posvěcen nový hasičský prapor pro náš sbor. Po mši, která byla sloužena za živé i zemřelé hasiče z Dobromilic, byla na hřbitovně uctěna památka zesnulých hasičů a byl položen věnec u pomníku.

Poté už se průvod hasičů přesunul za místní sokolovnu. Bylo předáno vyznamenání členům našeho sboru. Vyznamenán byl i náš celý sbor od okresního sdružení za příkladnou práci. Po slavnostním obědě mohl začít připravený kulturní program. Jako první vystoupili nezamyslické mažoretky. Po sérii písniček kapely Předina, která nás skvěle doprovázela celým odpolednem, nastoupili řeckořímští zápasníci, kteří nám předvedli rozcvičení a poté i opravdový tvrdý zápas. Třetí v pořadí vystoupily holky z mládežnického klubu Krokodýl v Tvorovicích a předvedli nám, jak se tancuje step aerobik.

Asi největším lákadlem bylo vystoupení Stani Pukla, který ukázal, že nic ze svých siláckých kousků nezapomněl. Na rozcvičení roztrhal zlaté stránky, odnesl dvě bečky piva a také jednu zvedal nad hlavu. Poté si mohli zasoutěžit i děti a zkusit si roztrhnout „dětské“ zlaté stránky. I dospělí si zasoutěžili o plnou basu piv, když ji museli držet před sebou s nataženýma rukama. Nakonec Staňa odtáhl terénní Hyundai od brodeckých hasičů, potom naši hasičskou Avii a nakonec si troufl i na 14-ti tunovou cisternu z Klenovic na Hané. Jeho vystoupení rozproudilo krev všech diváků. Nakonec ještě předvedli mladší i starší žáci požární útoky a zábavné odpoledne se blížilo ke konci.

Ještě před úplným koncem proběhly hry spíše pro dospělé, jako trefit „lahváče“ hokejkou a tenisákem, obejít parket na chůdách nebo provléct vajíčko nohavicemi partnera. Konec už patřil pouze skvělé kapele Předina, která hrála až do pozdních nočních hodin.

V sobotu 3. července jsme poprvé pořádali před denní soutěží i soutěž žáků. Jako první šli mladší žáci, naši bohužel skončili na posledním pátém místě. První skončilo družstvo Pivína. V kategorii starších žáků soutěžilo také pět mužstev. Naší starší žáci skončili na čtvrtém místě.

Odpoledne přišli na řadu muži a ženy. Mezi muži se o pohár starosty obce i o skvělé ceny popralo 12 mužstev. První šli kluci z našeho béčka a všem ukázali, že i když jsou to ještě dorosti, můžou konkurovat i mužským družstvům a skončili na čtvrtém místě. Jako čtvrtí jsme nastupovali my z áčka a náš skvělý čas již překonán nebyl, i když jsme se několikrát hodně báli při dalších útocích. Hlavně když šlo družstvo Čelčic, které skončilo na druhém místě.

Po krátké pauze a posunutí terčů byla připravena trať pro holky. Soupeřilo zde mezi sebou sedm družstev. I u žen soutěžila dvě družstva Dobromilic a skončili úplně stejně jako muži. Tedy béčko na čtvrtém místě a druhé družstvo „áčko“ na prvním místě. Druhé skončily Vrchoslavice a třetí Vrahovice. Po posledním družstvu tedy mohly vypuknout velké oslavy našich prvních míst.

Týden po naší soutěži, tedy 10. července, se konala soutěž ve vedlejších Doloplazích. I když to máme co by kamenem dohodil a zbytek došel, naši žáci se nedali dohromady, proto soutěž mladších a starších hasičů dopoledne proběhla bez naší účasti.

Odpoledne se již naše družstva zúčastnila. Poskládané družstvo mužů, kde nám vypomohli i dorosti a holky, chtělo navázat na úspěchy z posledních let na této soutěži, bohužel skončilo na předposledním dvanáctém místě. Ve velké konkurenci mužstev jsme do pohárového umístění nemohli zasáhnout. První skončili kluci z Určic, druhé Kelčice a třetí Hruška.

Ještě že máme naše skvělé holky, které v konkurenci pěti družstev dosáhly na třetí místo. Suverénním Otaslavicím se bohužel moc nepřiblížili, ale pohárem napravily reputaci Dobromilic.

V sobotu 24. července jsme zavítali do dalekého Dlouhomilova v okresu Šumperk, rodné vesnice Honzy Jílka, kam jezdíme pravidelně už šest let. Opět jsme letos přibrali i hasiče z Hrušky.

               Letos to bylo zajímavější, protože se soutěží byla spojena oslava 130. výročí založení místního sboru. Proto program začal průvodem od hasičárny na místní hřiště. Jako první byly na řadě závody. Soutěžilo zde 8 družstev mužů a 2 družstva žen. Naše družstvo mužů běželo opět v poskládané sestavě i s holkama, což se nelíbilo hlavnímu rozhodčímu, ale i přesto jsme mohli odzávodit. Pokud do příštího roku seženeme manažera, neměl by už být problém.

               Holky to měli trochu jednodušší, věděly, že mají jistý pohár, přesto měli o pár sekund lepší čas, jak my chlapy. Bohužel ještě šly holky ze Sudkova, a naše holky skončily na druhém místě. Poté proběhly ukázky útoků žáků a také veteránů, kteří ukázali, jak se cvičí se starou pumpovací stříkačkou. V průběhu jsme si mohli prohlédnout historii místního sboru nejen na fotkách. Našli jsme i kroniku všech moravských sborů z roku 1898 a o všech sborech tam bylo něco napsané z historie, jen u Dobromilic stálo: „ Sbor hasičský v Dobromilicích nezaslal žádného soupisu.“ Nakonec ještě proběhla ukázka zásahu místní zásahové jednotky, která pomocí cisterny uhasila malý ohýnek. Opět jsme dorazili až v nočních hodinách zpátky, ale věděli jsme, že to určitě stálo za to.

Na sedmý ročník soutěže o pohár starosty obce Hruška, který se konal v sobotu 7. srpna, budeme rádi a s úsměvem vzpomínat. Skoro jsme na malé hřiště v Hrušce, kde se závodí pouze na 2B, ani nedojeli, protože naše Avie začala stávkovat. A protože neposlechla ani naše dva družstevníky, soustředili jsme se pouze na závody.

Nejdříve šli na řadu ženy. Domácím se vůbec nezadařilo a bohužel pro ně, skončily na posledním místě. Naše holky posledním útokem v ženské kategorii předvedly perfektní útok a nakonec z toho byl nejlepší čas nejen v Hrušce, protože lepšího času jako 23,45 s nikdy nedosáhly!!!!!! Takže z toho samozřejmě bylo pěkné první místo s rekordním časem pro naše holky.

Poté přišli na řadu muži. My jsme šli také poslední a věděli jsme, že pouze jeden čas byl nad 20 vteřin. Trošku jsme se pohecovali a šli na start. Na první dvě místa jsme nedosáhli, časy kolem 16 vteřin jsou na nás přece jen trochu moc, nebo vlastně málo, ale i tak jsme si i my vytvořili osobní rekord, protože čas pod dvacet vteřin jsme nikdy neměli, my tentokrát dosáhli času 18,68 s (!!!!!!!!!!!!!!) a získali jsme pohár za třetí místo.

Radost nám nepokazila ani pořád stávkující Avie a tak jsme vyrazili k domovu zapřažení za traktor. Ani nám nevadilo, že jsme tím bavili všechny kolemjdoucí v každé dědině, my si to s pohárama a dobrou náladou frčeli domů.

V sobotu 14. srpna nás čekal těžký úkol, a to nachystat již pátý ročník noční soutěže „memoriál Miroslava Rudyka“. Nakonec se nám vše povedlo připravit a kolem osmé večerní se začaly sjíždět první sbory. První přijeli hasiči DHZ Továrníky ze sousedního Slovenska, takže na naší soutěži byla i mezinárodní účast!

Jako první šli na řadu holky. Soutěžilo mezi sebou deset družstev. Naše holky nasadily svým výkonem laťku vysoko a až skoro dokonce byly na prvním místě. Po problémech s časomírou, šli na potřetí holky z Ostrova u Macochy a o osm desetin vteřiny lepším časem odsunuly naše holky na druhé místo. Třetí skončily holky z Vrchoslavic.

Po posunutí terčů o dvacet metrů dál, nastoupila družstva mužů. Naše Dobromilické družstvo mužů také nasadilo laťku vysoko, dlouho se nikomu nepodařilo náš čas překonat. Bohužel se potom lepší týmy našly a my skončili až na čtvrtém bramborovém místě. První skončilo družstvo Domamyslic, druhá Niva a třetí Litenčice.

V sobotu 28. srpna se konal již dvanáctý ročník kulturně-sportovního odpoledne „Mikroregion Němčicko se baví“, tentokrát v Tištíně. Přivítalo nás studené počasí u místního JZD, odkud šel průvod obcí až na místní hřiště, kde proběhlo uvítání VIP hostů a družstva se pomalu připravovala na soutěžení.

První soutěž na zahřátí pobavila všechny diváky i soutěžící. Museli jsme proběhnout závodní dráhu v potápěčských brýlích i s ploutvemi. My jsme šli hned s první rundou a v první disciplíně jsme byli až jedenáctí a náš plán získat pohár dostával malé trhlinky.

Proto nás náš starosta trošku nadopoval, aby další soutěž dopadla líp. Ve druhé soutěži, kdy jsme ukázali, že jsme vidláci, jak se patří, jsme skončili druzí a na kontě jsme měli již 20 bodů. Měli jsme se zednickýma kolečkama projet slalom mezi balíky slámy s jedním členem družstva jako s živým nákladem.

Ve třetí soutěži jsme museli navléknout PET lahve na provázek a s tímto plastovým náhrdelníkem doběhnout do cíle. Naštěstí holky Hornovi byli ještě střízlivé, tak jsme tuto disciplínu dokončili jako čtvrtí. Měli jsme na prvním místě stejně bodů jako další dvě obce.

Proto soutěž starostů musela rozhodnout o konečném vítězi. Starostové soutěžili o nejlepšího třídiče odpadu. V oranžových vestách museli házet odpad do správných popelnic. Náš starosta Pavel Drnovský byl nejlepší, což nám zajistilo celkové první místo. Po slavnostním ukončení nám byl předán pohár a dort a oslavy propukly na plno. My se můžeme těšit na příští rok u nás v Dobromilicích.

První týden v září již tradičně patří veteránské soutěži našeho 16. okrsku ve Viceměřicích. Letos to vyšlo na 4. září. Soutěžilo 8 družstev veteránů a 3 družstva veteránek. Z Dobromilic vyrazili dvě družstva, dali se dohromady veteráni i veteránky.

                Veteránská soutěž je trochu zpestřena, soutěžící museli podat hlášení veliteli soutěže, vypít z kelímku „smradlavou“ vodu ze Skalky a proudaři i rozdělovač musely proběhnout futrama. Naši veteráni předvedli solidní útok, ovšem mašina nechtěla našim veteránům dopřát lepší čas a naskočila až později. Proto skončili až na pátém místě.

                Veteránky měli snadnější úlohu, měli jistý pohár, šlo jen o to, za jaké místo to bude. Tentokrát mašina naskočila brzo, ale trochu dlouhé stříkání do terčů natáhlo náš čas natolik, že lepší jak třetí místo to být nemohlo. Obě kategorie ovládli hasiči z Obědkovic.

Na memoriál Jitky Donátové do Hrušky jsme vyrazili v sobotu 18. září. Byla to poslední soutěž pro mladší i starší žáky v našem okrsku, proto se chtěli pořádně ukázat. Bylo velice pěkné počasí, bohužel přijelo málo družstev – 4 družstva mladších žáků a 2 starších žáků, i proto soutěž proběhla dvoukolově. Dobromilice reprezentovalo družstvo mladších i starších žáků. Většinou se družstva v druhém útoku zlepšila, naši žáci se umístili na třetím místě. Druhé skončilo družstvo Víceměřic a na prvním družstvo domácích.

To starší žáci měli pouze jednoho soupeře, z Němčic nad Hanou. Soutěž proběhla opět na dvě kola a pokaždé naši žáci byli lepší. Pohár za první místo jim tedy patřil právem.

Odpoledne už bylo nachystané pro veterány a veteránky. Počasí bylo pořád krásné a tentokrát přijelo 6 družstev veteránů a 4 družstva veteránek. Dobromilice měli opět zastoupení v obou kategoriích. Nejdříve šli na řadu muži veteráni, domácí hned ukázali, že se jim doma daří. Svým útokem nasadili laťku hodně vysoko, avšak jejich čas stačil pouze na druhé místo, protože Vřesovice předvedli nejrychlejší útok a právem skončili na prvním místě. Třetí skončili hasiči z Obědkovic. Naši veteráni bohužel skončili na posledním šestém místě. Asi by to chtělo trochu i potrénovat než se někam vyrazí na závody.

To veteránky opět dokázaly, že patří mezi špičku našeho okrsku. Šli na řadu jako poslední, ale ukázali druhý nejlepší útok a dokázali dosáhnout lepšího času, než naší veteráni.  Jejich čas dokázaly překonat pouze veteránky z Obědkovic. Třetí příčku obsadily holky z domácí Hrušky.

V pátek 22. října se u nás v obci rozezněla siréna a všem členům zásahové jednotky přišla oznamovací sms z operačního střediska, která nás informovala o požáru lesního porostu v Obědkovicích. Bylo nutné provést dálkovou dopravu vody. Napojili jsme stroj a další hadice B75. Součinnost jednotek fungovala perfektně, podařilo se nám dopravit vodu na 800 metrů. Nakonec ukázala jednotka z Němčic výhodu vysokotlaku na cisterně a předvedla uhašení připraveného ohně, protože se jednalo o námětové cvičení našeho 16. okrsku. Po zhodnocení zásahu pro nás připravila místní jednotka malé občerstvení a po vypsání zprávy o zásahu jsme se vydali na dlouhou cestu k domovu.

 

            V sobotu 6. listopadu jsme naplánovali brigádu ve zbrojnici. Holky nám pečlivě uklidili hasičárnu i naši malou klubovnu, a my kluci jsme stavěli komín na místní sokolovně, protože jsme to sokolům dlouho slibovali. Honza Jílek zazimoval požární techniku a nakonec jsme poseděli a zakončili úspěšnou sezonu.

V příštím roce se budeme snažit udržovat technické vybavení i samotnou jednotku v akceschopném stavu a zdokonalovat vědomosti nejen u hasičů a hasiček, ale i našich žáků. Dále uspořádat ples a denní i noční soutěž.

Vážení hasiči, vážení hosté, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti naší jednotky. Všem našim členům, sponzorům a pomocníkům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za neskutečný počet strávených hodin, ať již při opravě techniky, údržbě výstroje a výzbroje, ale především za čas strávený u jednotlivých výjezdů a akcí. Stejně tak bych rád poděkoval zastupitelům v čele se starostou naší obce za spolupráci s naším sborem.

V závěru chci všem popřát klidné a příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný start do roku 2011.

 

 

 

 

 

Zpráva o činnosti SDH Dobromilice za rok 2009

 

Vážení bratři a sestry hasiči, vážení hosté, dovolte mi, abych vás informoval o činnosti našeho sboru za uplynulý rok 2009.

Po hodně dlouhé době se v Dobromilicích opět konal hasičský ples a to v sobotu 17. ledna. K tanci a k poslechu nám výborně hrála skupina Schelbi. K občerstvení nám  Honza Jílek připravil hasičský guláš, na kterém si rády pochutnaly dokonce i ženy. Návštěvníci plesu se mohli těšit na bohatou tombolu, s hlavní cenou – dortem, ve tvaru hasičského auta, který nám věnovala paní Zdráhalová. Nebylo pro nás lehké nachystat tolik věcí, proto bych chtěl všem poděkovat za ochotu pomoci a to nejenom z řad hasičů.

Dne 21. února jsme pomohli s organizací ostatků obecnímu úřadu v čele s naším starostou. Dopoledne stačilo vyzvednout u starosty právo a my mohli vyrazit do ulic naší obce ve všelijakých originálních i známých maskách. Lidé nás přijali s úsměvy a také s koblihami a voňavou slivovicí. Večer byl nachystaný ostatkový ples spojený s pohřbíváním basy a členové, kteří vydrželi náročnou trasu, dělali policajty a soudce. Po pochování basy skončily všechny radovánky a hosté se spokojeně rozešli do svých domovů.

25. dubna byl hlášen požár ve Vrchoslavicích. Naštěstí se jednalo o námětové cvičení, které bylo připraveno pro náš šestnáctý okrsek. Byly připraveny stanoviště, kde jsme se mohli dozvědět něco o dýchacích přístrojích, zdravovědě, stavění hrází při povodních a další informace. Vyjelo družstvo zásahové jednotky v počtu 1 + 7 hasičů.

V dubnu a v červnu jsme připravili pro děti základní a mateřské školy v Dobromilicích den otevřených dveří u nás v hasičárně. Děti se mohli podívat na osobní výstroj hasičů, na zařízení pro čerpání vody a ostatní vybavení. Druhá část byla prohlídka hasičského auta a také si děti mohli vyzkoušet stříkat z hadice u potoka a to nejen před sebe, ale i na sebe.

Na státní svátek 1. května jsme vyrazili na oslavu 130. výročí založení sboru a zároveň svátku svatého Floriána do Němčic nad Hanou. Ráno po uvítání byla v místním kostele sloužena mše svatá za všechny hasiče a po udělení vyznamenání následoval oběd. Poté proběhlo představování zúčastněných sborů a obdarování upomínkovými předměty. Zbytek dne už proběhl na místním hřišti, kde byl připraven zábavný program - scénka historického družstva hasičů, lezecká skupina z Prostějova, mažoretky a další. Mohli jsme si i prohlédnout historickou i stávající techniku. V sobotu 2. května obecní úřad v Dobromilicích pořádal turnaj v nohejbale o " putovní kýbl". Tohoto ročníku se zúčastnilo nejvíce mužstev a to 10. Nohejbal si přišli zahrát zástupci hasičů (2 mužstva žen a jedno mužstvo mužů), zahrádkářů, fotbalistů, hasičky z Hrušky, staří páni fotbalistů, Sauria a také zástupci obecního úřadu. Obecnímu úřadu se nepodařilo obhájit první místo z loňského roku a putovní kýbl zvedali nad hlavu zástupci zahrádkářů, kteří ve finále porazili fotbalisty.  Družstvo hasičů prohrálo v boji o třetí místo se Saurií a obsadili konečné čtvrté místo. Družstva holek si rozdělila po statečném boji sedmá místa.

Jako každý rok i letos začíná sportovní rok v našem okrsku ve Víceměřicích. Tak jsme se tam taky 9. května vydali. Soutěže se zúčastnilo nejvíc družstev za poslední dobu a to 23 (17 mužstev mužů a šest mužstev žen). Dopoledne se konala soutěž mladších a starších žáků. Naší žáci se umístili těsně pod stupně vítězů a skončili čtvrtí. Družstvo mužů skončilo na krásném sedmém místě, takže jediné ženy brali pohár za třetí místo.

O víkendu 15. - 17. května jsme připravili víkendové stanování na chatce v lese za Žarovicemi. Tuto akci si nenechalo ujít 7 žáků našeho sboru. První večer jsme poseděli u táboráku a po velmi krátké noci přišel na řadu sobotní program. Vyrazili jsme do lesa, kde jsme se učili různé věci, které by se v lese mohli hodit - práce s kompasem, orientace v neznámém prostoru, poznávání stromů anebo stavění ohňů a chování při rozdělávání ohně. Po výborném obědě byl připraven další program a to čísla a volání na hasiče a zdravověda. Po velmi zábavné i poučné hře, kdy jsme měli za úkol dojít poslepu z lesa na chatu, jsme připravili večeři a ještě si dali přednášku na téma ochrany obyvatelstva. V neděli jsme uklidili chatu a na oběd si připravili bramboráky. Víkend se nám povedl a myslím, že se všeci těšíme na příště.

V sobotu 23. května se soutěžilo v požárním sportu ve Vrchoslavicích. Soutěže se zúčastnilo 14 družstev mužů a 6 mužstev žen. Muži SDH Dobromilice předvedli ještě lepší útok než ve Víceměřicích a s časem 35,1 obsadili krásné páté místo. Pohár pro vítěze si odvezlo družstvo Myslejovic, které suverénním časem 24,8 s nemělo konkurenci. Zato ženy měli smůlu. Předvedli povedený útok, ovšem po skončení útoku jim vypadlo sací vedení z mašiny a nahoru vyletěl červený praporek. Dne 13. června jsme byli pozváni na závody do Hrušky. Dopoledne změřili síly mladší a starší žáci a konečně bylo na našich žácích vidět zlepšení, i když to na pohár ještě nestačilo. Odpoledne se sešli muži a ženy. Mužů bylo 6 mančaftů a žen pouze dvě družstva, proto se závodilo dvoukolově. Nejlepší čas mužů dosáhlo družstvo domácí Hrušky, druhé místo Doloplazy a na třetím místě jsme se umístily my, Dobromilice se ztrátou pouhé půl vteřiny na nejlepší čas. Ženy konečně získali první místo. Domácím přálo počasí, a proto jsme nepohrdli osvěžením v kádi a pomalu všeci jsme se tam naházeli.

A přišlo datum 4. července a v Dobromilicích vyvrcholily přípravy na denní závody. Přijelo devět mužstev mužů a pět mužstev žen. Počasí vyšlo perfektně a jako první se na start postavilo družstvo domácích. Bohužel proudaři nestihli doběhnout k terčům a skončili na konečném sedmém místě. Nejlepšího času dosáhli hasiči z Žešova a zaslouženě si odvezli pohár za první místo. Po zkrácení tratě se začali chystat i ženy. Útok se jim opět povedl, bohužel to stačilo pouze na druhé místo za nejlepšími Mořicemi. O týden později, tedy 11. července, jsme vyrazili do sousedních Doloplaz. Sami domácí byli překvapeni hojnou účastí družstev - přijelo 15 družstev mužů a osm mužstev žen. Soutěžilo se na střídačku (jedno družstvo mužů a jedno žen), protože trať v Doloplazích je pouze na 2 B. Naše ženy soutěžili před nama a po povedeném útoku se drželi dlouho na prvním místě. Jako poslední běželi ženy z Otaslavic a s časem 20, 49 s porazili i velké množství mužských družstev. My muži, jsme šli mezi posledními a jako předloni jsme odsunuli domácí Doloplazy na čtvrté místo a domů jsme po Hrušce opět vezli " double ".

Na 18. červenec byl naplánovaný dlouhý výlet až do Ostrova u Macochy. Přivítalo nás studené horské počasí a nás v šortkách a tričkách muselo hřát pouze mládí. Soutěž byla pouze pro muže, a protože se družstvům moc nedařilo, po poradě velitelů se rozhodlo udělat soutěž dvoukolově. Ve značně improvizované sestavě jsme dosáhli slušného času 27,58 s. Po skončení soutěže jsme byli pozváni na hodové posezení, které pořádal místní sbor. Poseděli jsme, probrali hasičské záležitosti a vyrazili jsme na dlouhou cestu domů. V sobotu 25. července jsme byli pozváni do Dlouhomilova (okres Šumperk) na závody v požárním útoku o pohár starosty obce. Z této vesničky pochází náš starosta Honza Jílek a jezdíme tam pravidelně již pět let. Tentokrát jsme sebou vzali hasiče z Hrušky a myslím si, že určitě takového krásného výletu nelitovali. Trať v Dlouhomilově je zákeřná, protože se běží do pravého úhlu kolem sudu. Účast nebyla hojná, proto soutěž proběhla dvoukolově. My jsme zaběhli oba útoky slušné a nakonec jsme získali pohár za třetí místo, ovšem ztráta na první místo byla pouze půl sekundy. Naše holky to měli podstatně jednodušší, protože k prvnímu místu jim stačil jakýkoliv čas, protože závodili jako jediné.

Přišla sobota 8. srpna a my jsme zavítali do Hrušky. Závodů se zúčastnilo 8 družstev mužů a 7 družstev žen. Jen pro zajímavost z Dobromilic 3 družstva (2 holky a 1 muži) a z Hrušky dokonce čtyři (< xml:namespace prefix = st1 />2 a 2 družstva). Našim chlapům se útok nepovedl a nakonec skončili až na posledním místě. První místo si odvezly Domamyslice, jejichž čas 15,5 s nebyl nikým překonán. Ještěže máme šikovné holky a zase dosáhly podařeným výkonem na pohár, tentokrát za třetí místo. Domácí holky po závodech plných smůly dosáhli výborného času a mohli nad hlavu zvedat pohár za první místo. 

Na sobotu 15. srpna připadl již čtvrtý ročník noční soutěže memoriál Miroslava Rudyka v Dobromilicích. Po dlouhých přípravách jsme s očekáváním čekali příjezd jednotek. A potvrdilo se nám, že naše noční soutěž se těší velké oblibě, protože soutěžilo 9 družstev žen a 25 družstev mužů a po nástupu začaly útoky žen. Naše holky dokázaly zase získat pohár za třetí místo, když je předběhly holky z Domamyslic a Otaslavic, které již po několikáté dokázaly, že patří mezi absolutní špičku. Po posunutí terčů jsme přišli na řadu my muži. Jelikož jsem nemohl zapojit rozdělovač, ztratili jsme pár vteřin a to se ukázalo na umístění - skončili jsme třináctí. Kluci z " B " týmu ukázali lepší útok a skončili na devátém místě. Na naše noční závody musí s oblibou jezdit hasiči z Vícova, jelikož vyhráli po třetí v řadě a každým rokem zlepšují svůj čas. Letos jim útok zase sedl a 25,5 sekund se na tři béčka a na nástřikové terče v noci těžko překonává. Zde bych chtěl poděkovat všem sponzorům, hasičům i ostatním lidem, kteří se podíleli jakoukoliv pomocí na přípravách a průběhu celé soutěže.

V sobotu 5. září, vyrazilo družstvo našich veteránů do nedalekého Mexika, aby se pokusilo prolomit prokletí posledních míst z předešlých ročníků. Šli jako první na řadu a předvedli solidní útok. Po pár nepřesnostech dosáhli výborného času, který bohužel stačil na čtvrté místo, pouhou půlvteřinu za Němčicemi. Celkově se zúčastnilo pět družstev mužů a dvě družstva žen. První skončilo družstvo Doloplaz, potom Mexiko, Němčice a poslední Hruška, i když jim to tak nevadilo, protože veteránky z Hrušky vyhráli před Němčicemi. Škoda jen, že se přišlo podívat tak málo lidí. Sobotní odpoledne 12. září 2009 věnovali hasiči z Doloplaz oslavám 85. výročí založení svého sboru a při té příležitosti jim byla předána nová hasičská zbrojnice. Přijali jsme jejich pozvání a v hojném počtu vyrazili pěšky do vedlejší vesnice. Po slavnostním položení kytic k pomníkům a po tradičním přivítání sborů se na nádvoří zámku sešli hasiči, hosté, mažoretky z Nezamyslic i Hanáci z Hrušky, aby se přichystali k slavnostnímu průvodu obcí. Před hasičskou zbrojnicí pak proběhlo samotné oficiální otevření nové zbrojnice. Po projevech všech zúčastněných funkcionářů jsme si mohli prohlédnout novou zbrojnici a za zámkem začal kulturní program na celé odpoledne nejen pro hasiče.

Na sobotu 19. 9. připravili hasiči z Hrušky hasičskou soutěž memoriál Jitky Donátové v požárním útoku pro mladší a starší žáky. Naší mladší žáci se snažili, předvedli solidní útok, ale čas 28,55 s stačil na šesté místo ze sedmi družstev. V této kategorii bylo nepřekonatelné družstvo Pivína, protože čas 14,99 s byl naprosto suverénní. Na druhém místě skončili Doloplazy a na třetím domácí Hruška. Starší žáci dosáhli lepšího výsledku, získali pohár za krásné druhé místo s časem 23,29 s. Na prvním místě skončili Doloplazy a na třetím Čelčice. Jako dodatková soutěž byla pro poslední tři družstva z každé kategorie o krásné dva dorty. Mladší žáci získali krásný dort, který hned " padl za vlast ". V ten samý den 19. 9. odpoledne se do Hrušky sjelo sedm družstev veteránů a čtyři veteránek, aby se mezi sebou poměřili v požárním útoku. Jako první šli na řadu muži. Útok sedl bezchybně, bohužel pořád doplácíme na mašinu, která nám špatně startuje. Dosažený čas byl akorát na páté místo. První skončili Vřesovice, pouhou sekundu před domácí Hruškou. Třetí místo obsadilo družstvo "Domov u rybníka", takže se ukázalo, že nelze podceňovat jakékoliv družstvo. Po veteránech nastoupili ženy - veteránky. Jelikož holky z Pivína nedokončily svůj útok, šlo už pouze o umístění na pohárových místech. Holky předvedli skvělý útok, i mašina jakoby zázrakem naskočila hned, ale bohužel to stačilo pouze na druhé místo. První skončilo nečekaně družstvo domácích a třetí Obědkovice.

Přišel podzim a jako každý rok se chystalo námětové cvičení pro 16. okrsek, tentokrát u nás v Dobromilicích. Proto se v sobotu 24. října ve vesnicích našeho okrsku v 15:00 rozezněly sirény. Po příjezdu jednotek proběhl jako vždycky nástup a potom se mohlo začít v zásahu. Byl hlášen požár základní školy v Dobromilicích spojen s evakuací žáků a učitelského sboru. Hasiči vlastnící dýchací přístroje provedli záchranu zraněných a evakuaci ostatních žáků. Protože byl požár rozsáhlý, musela se na místo dopravit voda a to dálkovou dopravou hadicemi. To provedli Dobromilice, Doloplazy a Víceměřice a svého úkolu se zhostili velice dobře, protože voda šla nepřetržitě a plynule po celou dobu a navíc nedošlo ke škodě na materiálu, což se většinou nestává. Po úspěšném zásahu v tělocvičně proběhla přednáška o zdravovědě, ukázka na resuscitační figuře a poté i krátká přednáška o průzkumu, požáru a nebezpečí, které může vzniknout při těchto zásazích.

V příštím roce se budeme snažit udržovat technické vybavení i samotnou jednotku v akceschopném stavu a zdokonalovat vědomosti nejen u hasičů a hasiček, ale i našich žáků. Dále uspořádat soutěže a důstojnou oslavu 125, výročí založení našeho sboru.

Vážení hasiči, vážení hosté, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti naší jednotky. Všem našim členům, sponzorům a pomocníkům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za neskutečný počet strávených hodin, ať již při opravě techniky, údržbě výstroje a výzbroje, ale především za čas strávený u jednotlivých výjezdů a akcí. Stejně tak bych rád poděkoval zastupitelům v čele se starostou naší obce za spolupráci s naším sborem.

V závěru chci popřát všem klidné a příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný start do roku 2010.

 
Zpráva o činnosti SDH Dobromilice za rok 2008
 
 
Vážení bratři a sestry hasiči, vážení hosté, dovolte mi, abych Vás seznámil s činností našeho sboru za uplynulý rok 2008.
Začátkem ledna jsme vyjížděli ke dvěma vyhlášeným poplachům. První, 15. ledna, byl vyhlášen ve 13 hodin, kdy hořelo v šatnách na místním fotbalovém hřišti. Jednalo se však o planý poplach. Výjezdu se zúčastnilo 5 členů zásahové jednotky, která na místo dorazila jako první. Druhý poplach už planý nebyl. 16. ledna ve 20 hodin byl hlášený požár domu číslo 156 paní Novotné. Naše jednotka v hojném počtu 8 lidí dorazila jako první a provedla průzkum. Zajistili v objektu dvě osoby a pomocí hasicího přístroje uhasili hořící postel. Po příjezdu jednotky z Němčic jím byl objekt předán.
V měsících březnu a dubnu jsme byli zaměstnáni opravou naší zbrojnice. Díky obecnímu úřadu, kterému bych chtěl tímto poděkovat, byla provedena oprava omítky, zavedení vody a nové vedení elektriky v celé hasičárně. Následně jsme ji i vymalovali. Při těchto pracích bylo odpracováno velké množství brigádních hodin a všem hasičům, kteří se zúčastnili, děkuji.
18. dubna bylo přichystané námětové cvičení v Pivíně, zaměřené na dálkovou dopravu vody. Jako druhá dorazila naše jednotka v počtu 8 členů. 26. dubna proběhl sběr kovového odpadu. Všem přítomným hasičům děkuji za pomoc. 30. dubna jsme dovezli májku, kterou jsme i letos postavili.
Hned na prvního máje se konal turnaj v nohejbalu na Lasalovně. Družstvo hasičů zastupovali Kuba Špaček, Martin Langer a Tomáš Svozilek a skončili na krásném druhém místě. Putovní kýbl nakonec nad hlavu zvedalo družstvo obecního úřadu. První soutěž proběhla tradičně ve Viceměřicích o Hanácký pohár. První místo z loňského roku se nám nepodařilo obhájit a kvůli problémům na rozdělovači byl z našeho snažení neplatný pokus a tak se z vítězství radovalo družstvo z Myslejovic. Na další soutěži, 17. května ve Vrchoslavicích, se nám konečně zadařilo a s časem 31,9 s jsme získali pohár za druhé místo. První opět skončilo mužstvo z Myslejovic s časem 27,3 s. Na poslední květnový den jsme připravili kácení máje. K dobré náladě přispěla i scénka ke kácení v podání nejen mužů z jednotky, ale i žáků a děvčat.
7. června opět hořelo v domě číslo 156 u paní Novotné. Po průzkumu byly povolány složky integrovaného záchranného systému. V ten samý den se konal Hanácký pohár ve Víceměřicích pro mladé hasiče. Naši žáci po přešlápnutí skončili s neplatným pokusem na 8. místě. Dne 14. června pořádali hasiči z Hrušky memoriál pana Vrány. Dopoledne naši starší žáci obsadili 5. místo. Odpoledne předvedli svůj útok i muži a s časem 20,99 a obsadili konečné šesté místo. V konkurenci 12 mužstev pohár za první místo získalo družstvo Bílovic. Do Hrušky jsme vyrazili i 21. června, kde se konala oslava 115tého výročí založení místního sboru. Výročí 100 let od založení sboru se slavilo i v Čelčicích a to 28. června. Dopoledne se žáci prezentovali 6-tým místem z 12 družstev. Odpoledne byla připravena netradiční soutěž pro muže. Netradiční byla v tom, že věci byli naskládané v roburu a běželo se do pravého úhlu. Skončili jsme na čtvrtém místě ze 7 zúčastněných družstev.
5. července jsme připravili soutěž zde v Dobromilicích. Soutěžit přijelo 13 mužstev mužů a dvě družstva žen. Výsledky hodně ovlivnil silný vítr, protože nejedno družstvo mělo problémy u nástřikových terčů. I tak naše družstvo obsadilo druhé místo za suverénními Domamyslicemi. O týden později, 12. července jsme zavítali do sousedních Doloplaz. Muži předvedli po rozpojení hadic další neplatný pokus. Zato ženy, které se v týdnu dvakrát sešli na tréninku a na závodech byli úplně poprvé, zamíchali pořadím a obsadili historické třetí místo a poprvé do Dobromilic přivezli pohár ze závodu žen. 26. července jsme se vydali na Šumpersko do Dlouhomilova. Byla připravena speciální trať do pravého úhlu a s překážkami. Po špatném naražení jsme se umístili na pátém místě.
9. srpna se konal už třetí ročník noční soutěže memoriálu Miroslava Rudyka. Populárností soutěže svědčí i velká účast – 17 družstev mužů a 5 družstev žen. První skončilo družstvo Vícova, druzí skončili Mostkovice a třetí Bílovice. Naše družstvo žen předvedlo opět parádní útok a umístily se na druhém místě. 23. srpna se konala soutěž v Hrušce o pohár starosty obce. Muži skončili na pátém místě ze šesti týmů, ovšem ženy získaly opět pohár za druhé místo.
V září, a to šestého, se jako každoročně sešli veteráni ve Víceměřicích. Mezi sebou zápolilo 7 družstev mužů a kluci z ústavu a naši veteráni jako každoročně přijeli pobavit diváky s heslem „není důležité vyhrát ale zúčastnit se“ a skončili opět poslední. 20. srpna byli opět veteráni a to v Hrušce. Náš sbor reprezentovali pouze veteránky. Holky nezklamali a dosáhli opět na pohárové umístění, i když po vteřinové penalizaci až na třetím místě. Této soutěži předcházela soutěž žáků, ale naši se nezúčastnili kvůli špatnému počasí. Na poslední letošní soutěž jsme zavítali 27. srpna do Otaslavic. Na soutěž zavítalo 10 družstev mužů a 3 družstva žen a proběhla dvoukolově. Muži obsadili konečné osmé místo s časem 24,47 s, ale ženy dosáhli skvělého času a po prvním kole byli první. Ovšem v druhém kole se soupeřky zlepšili a posunuli je na konečné třetí místo.
V sobotu 11. října jsme vyrazili do Hamer na cvičení civilní obrany, které pro nás připravil Olomoucký kraj. Zúčastnilo se ho 5 členů zásahové jednotky. Bylo připraveno 7 stanovišť a to zdravověda, evakuace, stavění stanu, dekontaminace, protipovodňové zábrany, nebezpečné látky a nouzové přežití. Cvičení bylo velice dobře připravené a určitě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací.
8. listopadu bylo připraveno námětové cvičení na ústav sociální péče ve Viceměřicích. Byla provedena dálková doprava vody a evakuace osob. Mohli jsme si i vyzkoušet dýchací přístroje. Hned druhý den v neděli byl vyhlášen poplach. Naše zásahová jednotka vyjela v počtu 9 lidí a před příjezdem jednotek z Němčic, Brodku a Prostějova zjistila, že se jednalo o planý poplach.
Do příštího roku si dáváme za úkol udržovat technické vybavení v akceschopném stavu a dále zdokonalovat naši odbornost co se týká požární prevence u našich hasičů a letos i nově hasiček.
Vážení členové, vážení hosté, doufám, že jste si udělali obrázek o činnosti naší jednotky. Všem našim členům bych chtěl z tohoto místa poděkovat za neskutečný počet strávených hodin, ať již při opravě techniky, údržbě výstroje a výzbroje, ale především za čas strávený u jednotlivých výjezdů - to vše zdarma a ve svém volném čase. Stejně tak bych rád poděkoval zastupitelům v čele se starostou naší obce za spolupráci s naším sborem.
V závěru chci popřát všem klidné a příjemné prožití svátků vánočních a úspěšný start do roku 2009.